10. 5. 2018

10 pravidel pro používání platebních karet v zahraničí

Začátek hlavní turistické sezóny se blíží. Je čas zopakovat si základní pravidla, která byste měli znát při cestách s platebními kartami do zahraničí. Byla by přece škoda zkomplikovat si dovolenou některou ze základních chyb, třeba přehlédnutým koncem platnosti vaší karty…

Při všech zahraničních cestách byste si měli předem ověřit, zda místní trh nemá specifické požadavky na platební karty. Platí to především při cestách mimo Evropskou unii. Může vás překvapit například nedostatek čipových terminálů (Máte kartu s aktivním magnetickým proužkem?), minimum bankomatů (Máte u sebe dostatek hotovosti?) nebo striktní vyžadování kreditních karet na většině platebních míst. Pamatujte si, že je lepší předem zjistit, jak to chodí s placením ve vámi vybrané destinaci. Několik desítek minut strávených přípravou na cestu vám může na dovolené ušetřit hodiny nepříjemných komplikací.

Jak používat karty v zahraničí?

Pokud se vám nepodaří vybrat z jednoho bankomatu, zkuste jiný! Může se jednat například o krátkodobý výpadek bankomatu, nikoliv o nefunkčnost vaší karty. Bezpečnostní pravidla se u jednotlivých společností a obchodníků mohou lišit.

Čipové terminály ještě nejsou v mimoevropských destinacích samozřejmostí, proto mají karty stále i magnetický proužek. Při použití karty přes magnetický proužek však může být nastaveno bezpečnostní omezení. Před odjezdem na dovolenou mimo Evropu doporučujeme, abyste kontaktovali svoji banku, například zprávou v internetovém bankovnictví – dle místa a délky pobytu vám může použití platební karty přizpůsobit.

Bezkontaktní platby nejsou v zámoří zdaleka tak rozšířené jako v Česku. Bezkontaktní platební nálepka či platební karta je tedy skvělý doplňkový platební prostředek, ale neměla by být vaší jedinou možností, jak v cizině zaplatit.

Někteří obchodníci akceptují pouze kreditní karty (např. autopůjčovny, hotely apod.), především v USA se bez kreditky neobejdete. Je proto vhodné mít s sebou nejen debetní, ale i kreditní kartu.

Nepleťte si kreditní a debetní kartu. Při výběru peněz z bankomatu kreditní kartou jsou poplatky vyšší (100 Kč i více), protože jde vlastně o hotovostní půjčku od banky. Navíc bývají obvykle účtovány úroky. Pro výběry z bankomatu je pro vás výhodnější použít debetní kartu.

Pozor na službu DCC (Dynamic Currency Conversion). V praxi jde o to, že vám obchodník nebo bankomat nabídne provedení transakce v jiné než místní měně (např. v eurech mimo eurozónu nebo přímo v českých korunách). Na terminálu či bankomatu tak sice hned vidíte, kolik vás transakce bude stát ve zvolené měně, ale kvůli nevýhodnému kurzu bývá tento způsob placení většinou dražší.

Zvlášť u vyšších částek je důležitější kurz než poplatek za transakci. Sledujte jako indikátor alespoň kurz eura – rozdíly na trhu jsou i 50 haléřů na jedno euro.

Při platbách na internetu preferujte obchodníky, kteří využívají bezpečnostní protokol 3D Secure. U nich nezadáváte údaje o kartě přímo na stránkách e-shopu, ale na zabezpečené platební bráně. Transakci potvrzujete kódem zaslaným SMS. U většiny českých e-shopů je 3D Secure již standardem, u zahraničních to tak zdaleka není. Obchodníka podporujícího 3D Secure poznáte podle stejnojmenného loga.

Hlídejte si při výjezdu do zahraničí platnost své karty.

 

Mějte u sebe číslo zákaznické linky vaší banky. Pokud se vám přihodí jakákoli nepříjemnost (krádež karty, zadržení karty bankomatem apod.), je třeba co nejrychleji kontaktovat banku a kartu zablokovat. Pozor, číslo pro volání ze zahraničí se může lišit od čísla pro hovory vedené z České republiky.