25. 6. 2019

Banka CREDITAS nabízí placení mobilem

Banka CREDITAS svým klientům zpřístupnila službu Google Pay, ve které mohou bezkontaktně platit mobilním telefonem. Co Google Pay přináší a jak vám může zjednodušit placení nebo výběry z bankomatů?

Google Pay je rychlý a snadný způsob placení a výběru hotovosti na milionech míst – na webu, v obchodech a v bezkontaktních bankomatech po celém světě, a to prostřednictvím mobilního telefonu. Všechny služby Google Pay poskytuje Banka CREDITAS svým klientům zdarma. "V mobilním bankovnictví vidíme budoucnost. Právě platby mobilem můžou zanedlouho nahradit hotovost i plastové platební karty. Placení mobilním telefonem je jednoduché, bezpečné a hlavně pohodlné," říká člen představenstva Banky CREDITAS zodpovědný za provoz a IT Kamil Rataj.

Co potřebujete k používání Google Pay?

Mobilní telefon s operačním systémem Android 5.0 nebo vyšším. Přístroj musí podporovat technologii NFC. Dále platební kartu Banky CREDITAS nebo Richee kartu. Do Google Pay lze zaregistrovat i více karet. V tom případě si zvolíte, která karta bude výchozí – tu bude telefon používat pro placení a výběry, pokud nezvolíte jinou kartu. A v neposlední řadě aplikaci Google Pay, kterou si stáhnete a nainstalujete. Součástí bezpečného placení je odemčení telefonu (gestem, heslem, otiskem prstu). Pokud přístroj dosud nemáte zabezpečený, aplikace po vás bude vyžadovat, abyste si zamykání mobilu nastavili.

Jak Google Pay funguje?

  • Registrací v Google Pay jste svoji kartu digitalizovali do mobilního telefonu. Pro placení vám nyní bude stačit pouze telefon, kartu můžete nechat doma. Stejně jako u bezkontaktních karet závisí průběh platby na tom, jak vysokou částku hradíte:
  • Do 500 Kč stačí telefon probudit (rozsvítit) a přiložit k terminálu, úplně stejně jako při platbě kartou. Není potřeba otevírat Google Pay.      
  • Nad 500 Kč musíte telefon odemknout a teprve poté přiložit k terminálu. Odemknutí telefonu může být vyžadováno i u částek nižších, u starších typů terminálů můžete být vyzváni k zadání PIN.
  • Po provedení platby telefon zavibruje, zobrazí se potvrzení platby a máte zaplaceno.
  • S Google Pay můžete také vybírat z bankomatů umožňujících bezkontaktní výběry. Rozsvítíte mobil, přiložíte jej ke čtečce a pak pokračujete jako při výběru kartou – zadáním PIN a volbou částky nebo jiné služby.
  • Na internetu lze Google Pay využít v e-shopech, které tuto metodu podporují. Výhodou je, že nemusíte zadávat platební údaje, Google Pay si je vezme z uložené karty.
           

Maximální bezpečí

Platební metoda Google Pay neodesílá ani neukládá číslo karty do telefonu. Místo toho každé platbě vytvoří jedinečné virtuální číslo, tzv. token, kterým bezpečně spojí transakci s konkrétním bankovním účtem. Pro placení nad 500 Kč navíc aplikace vyžaduje odemčení telefonu, v případě krádeže tedy zloděj nebude schopen platbu provést.

Garmin a Apple na dohled

Banka připravuje mobilní placení i přes další platformy. "V červenci spustíme podporu Garmin Pay a na podzim připravujeme placení pomocí Apple Pay," dodává Kamil Rataj.

Potřebujete poradit?

Podrobnější informace a odpovědi na nejčastější dotazy najdete na specializované webové stránce Google Pay. Pro radu si také můžete zajít na kteroukoli pobočku Banky CREDITAS nebo zavolat na infolinku 800 888 009.