8. 10. 2020

Centrum laserů v centru Evropy

Proč by si firma měla kupovat stroj, aniž by ho vyzkoušela? To si řekli před lety ve společnosti 4ISP. A tak vznikl první showroom, ve kterém si zákazníci mohli osobně otestovat, co všechno nabízené laserové a CNC stroje dokážou. Dnes je v Modleticích nedaleko Prahy největší evropské předváděcí centrum laserů a CNC strojů ve střední Evropě, do kterého se sjíždějí zákazníci z celého světa.

Při cestě do historie dnešní společnosti FIT EURAZIO se vrátíme o deset let zpět, kdy Petr Tůma se svou nově založenou firmou 4ISP zahájil spolupráci s podnikatelem Carlem Fruthem, majitelem dnes světově největší a nejrozsáhlejší produkce 3D profi tisků. Když po roční spolupráci Carl Fruth zjistil, že získal spolehlivého a schopného partnera, nabídl mu práci ve své společnosti. "To jsem nemohl," vysvětluje Petr Tůma: "Do 4ISP totiž investovala peníze moje maminka a já jí slíbil, že firmu neopustím." A tak Carl Fruth vyřešil situaci jinak: Koupil ve firmě 4ISP většinový podíl.

Zpočátku se společnost věnovala především dovozu mechanických komponentů k CNC strojům, krokových motorů a dalších dílů pro výrobu pana Frutha. Zanedlouho však padlo rozhodnutí zainvestovat a zkusit nabídnout produkty i na českém trhu. "Obraty začaly narůstat, už jsem ve firmě nebyl sám, postupně přibývalo zaměstnanců a začali jsme také vozit celé stroje," popisuje rychlý rozvoj společnosti Petr Tůma.

EURAZIO CENTER
EURAZIO CENTER je s plochou téměř 5 500 m2 největším evropským showroomem laserů, frézek a dalších CNC strojů

S rychlým růstem brzy přišlo rozhodnutí zahájit expanzi do Evropy. Petr Tůma měl ovšem pochybnosti, zda má česká firma šanci na náročných evropských trzích uspět. Dospěl k názoru, že nejjednodušším a přitom velmi účinným řešením by byla výstavba velkého předváděcího centra, do kterého by si zákazníci jezdili vyzkoušet, co vše nabízené stroje umí. Do přípravy projektu za 10 milionů dolarů se pustila Dagmar Smrčinová, která je dnes provozní a marketingovou ředitelkou společnosti. Náročný projekt dovedla k úspěšnému výsledku a zákazníci společnosti se tak v roce 2018 mohli poprvé podívat do EURAZIO CENTER – největšího evropského showroomu laserů, frézek a dalšího CNC zařízení. Na ploše téměř 5 500 m² jsou připraveny desítky strojů, kde si návštěvníci mohou prohlédnout a vyzkoušet, co vše nabízená technika umí a jak snadné je její ovládání.

Dlouhodobá úzká spolupráce 4ISP a FIT Additive Manufacturing Group vyústila v letošním roce ve fúzi a vznik nové společnosti FIT EURAZIO. 4ISP přinesla do nové firmy své zkušenosti z pozice českého lídra na poli CNC techniky. FIT Additive Manufacturing Group má za sebou 25 úspěšných let na trhu s profesionálním 3D tiskem napříč mnoha obory, jakými jsou prototypy, nenahraditelné součástky, zdravotnictví, vrcholový sport, automotive a další. Fúzí obou společností se propojila odvětví 3D tiskových a laserových technologií do celku, který bude udávat nový směr průmyslu a služeb.

FIT EURAZIO

Dagmar Smrčinová (FIT EURAZIO): I když jsme vyrostli, malé zákazníky neopouštíme

Co vás přivedlo do firmy, která prodává lasery a CNC stroje, tedy víceméně mužského prostředí?

Byla to pro mě výzva. Vedení technického kolektivu mi vždy bylo velmi blízké a přechod z neziskového sektoru a samosprávy do soukromého sektoru byl zajímavý a důležitý milník v mém životě. Zásadní rozdíl byl především v ekonomice projektů. Pokud v neziskovém sektoru získáte financování, je vaše cesta k výsledku již relativně přímá. V soukromém sektoru víte, že každý měsíc musíte mít na výplaty zaměstnanců, na veškeré provozní náklady, musíte průběžně doplňovat skladové zásoby. Navíc firma nesmí stagnovat, musí se dál rozvíjet a plánovat svoji budoucnost, aby měla svůj smysl a místo na trhu nejen příští měsíc, ale i za dalších deset let.

Máte velký podíl na vzniku předváděcího centra. Jak se na tento projekt díváte s odstupem několika let?

Velkou inspirací pro vznik prvního předváděcího centra byl automobilový průmysl a také naši zákazníci. Představte si situaci, kdy plánujete investovat nezanedbatelné peníze do nového auta. Koupíte si ho, aniž byste se v něm svezli? Asi ne, budete si chtít vyzkoušet, jak se v autě sedí, jak se ovládá, jaké má jízdní vlastnosti. My jsme se rozhodli to samé udělat pro zákazníky, kteří mají v plánu koupit některý z našich strojů. Proč by si firma nemohla předem vyzkoušet, jak nový stroj funguje? Obzvlášť pokud jde o špičkovou technologii, jejíž nákup ovlivní hospodaření zákazníka na několik následujících let. Ano, byl to od nás odvážný a finančně ne právě jednoduchý krok, ale s odstupem času mohu jednoznačně konstatovat, že investice do pohodlí zákazníků se nám vyplatila.

Jak na takovou novinku reagovali zákazníci?

Jedním slovem: Skvěle! Náš první showroom měl místo jenom na čtyři stroje, ale i tak byl zájem zákazníků obrovský. Pro nás to byla veliká motivace, protože jsme si samozřejmě uvědomovali, že ekonomicky jdeme do velkého rizika, když čtyři špičkové stroje místo prodeje necháme stát v showroomu na předvádění a testování.

Dagmar Smrčinová a Petr Tůma
Provozní a marketingová ředitelka Dagmar Smrčinová a jednatel společnosti Petr Tůma

Takže jste šli do rizika s předpokladem, že vaši zákazníci ocení nadstandardní službu v podobě testování strojů dřív, než si je od vás koupí?

Přesně tak. Z naší strany to byla obrovská sázka na to, že firmy budou raději kupovat technologie, které si mohou předem osobně vyzkoušet. Investice do showroomu nebyla právě malá, a jelikož jsme nechtěli náklady na jeho provoz přenášet na zákazníky, výrazně se snížila naše marže.

Kdy se ukázalo, že showroom byl správným krokem?

Velmi brzy, zájem zákazníků byl mnohem vyšší, než jsme čekali v našich nejoptimističtějších odhadech. Už po roce jsme rozšiřovali předváděcí prostor na dvojnásobek, za další rok jsme plochu znovu zdvojnásobili. V roce 2016 již bylo jasné, že nemůžeme donekonečna přidávat další malé prostory, ale potřebujeme jedno velké centrum. Situaci velmi přesně shrnul pan jednatel Tůma, který tehdy prohlásil, že v blízké budoucnosti budeme schopni fungovat pouze v případě, pokud budeme největší a všichni k nám budou jezdit. Proč? Protože u nás si budou mít z čeho vybírat, protože u nás najdou lidi, kteří s těmi stroji umějí pracovat, a protože v centru Evropy bude centrum laserů, kam se bude chtít každý podívat.

A dnes tento rozhovor vedeme v budově největšího Evropského předváděcího centra laserů a CNC strojů…

A víte, že nás toto centrum málem finančně položilo? Zákazníci ze segmentu menších firem se nás totiž začali bát. Více než rok jsme strávili přesvědčováním drobných zákazníků, jako jsou školy, modeláři, rodinné firmy či one-man show firmy, že nyní máme obří EURAZIO centrum, ale jinak jsme se nezměnili. Že jsme je nezradili, že jsme tu stále pro ně, pro malé zákazníky, kteří u nás nemohou utrácet v řádech milionů. Malé prodeje nám totiž přinášejí stabilní příjem, bez kterého by nefungovalo naše cash flow. Velké firmy a velké zakázky nám přinášejí klíčové příjmy, ale s nejistými termíny plnění. A proto jsme a i nadále budeme společností, která je otevřená jak pro velké korporátní zákazníky, tak pro garážové firmičky, školy či malovýrobce, kterým umíme nabídnout technologie s výkonem a cenou, které jsou pro ně přijatelné.

Dagmar Smrčinová

Dagmar Smrčinová

Provozní a marketingová ředitelka společnosti FIT EURAZIO vystudovala ČVUT a k inženýrskému titulu následně přidala Ph.D. za přínos v oblasti participace veřejnosti a koordinace odborných týmů při realizaci obnov měst a infrastruktury. Po několika letech strávených vedením týmů při realizaci veřejných prostranství a stavebně architektonických děl přešla do firmy 4ISP, která následně fúzovala do společnosti FIT EURAZIO. Za své největší úspěchy považuje realizaci části náměstí v Dobříši, na jehož návrhu se podepsali do značné míry občané města, a v roce 2018 realizované EURAZIO CENTER, nové sídlo firmy 4ISP s.r.o.

FIT EURAZIO

FIT EURAZIO

Svým zákazníkům nabízí aditivní výrobu, pod kterou patří 3D tisk, laserové tavení (LM), tavení elektronovým paprskem (EBM), prototypová výroba navařováním drátu (WAAM), plnobarevný 3D tisk z plastu, selektivní laserové svařování (SLS), stereolitografie (SLA), polyJet (FLT), binder Jetting – lepení prášku nebo gelový 3D tisk (GDP). V rámci konvenční výroby společnost nabízí vstřikování plastů, vakuové lití, odlévání polyamidu, RIM – reakční vstřikování termosetových plastů, frézování, laminování a výrobu nástrojů.

Klíčovými produkty FIT EURAZIO jsou laserové řezací stroje na kovové i nekovové materiály, vláknové řezací lasery, laserové značicí stroje na kovové i nekovové materiály, CNC obráběcí frézky na nekovové materiály a měkké kovy, CNC komponenty pro sestavování CNC strojů, výrobních linek a dalších zařízení, 3D tiskárny a profesionální 3D tisk či CCTV bezpečnostní kamerové systémy pro průmyslové objekty i rodinné domy.

Banka CREDITAS: Banka se silnými českými kořeny

Banka CREDITAS: Banka se silnými českými kořeny

Banka CREDITAS podporuje české firmy, výrobce a průmyslníky, kterým poskytuje výhodné firemní financování, služby platebního styku a také nejvýhodnější individuální kurzy na českém trhu. Díky jejím devizovým konverzím řada společností významně snižuje své náklady na směnu. Mezi klienty Banky CREDITAS v oblasti devizových konverzí a plateb do zahraničí patří i společnost FIT EURAZIO, specialista na laserové řezací stroje, CNC stroje, 3D tiskárny a CCTV kamerové systémy.