30. 6. 2020

Co byste měli vědět před dovolenou: finanční tipy Banky CREDITAS

Pokud se chystáte vyjet do zahraničí, měli byste dodržovat několik jednoduchých zásad, které vám mohou ušetřit stovky i tisíce korun. Velké částky můžete zbytečně ztratit především při směně peněz a výběrech z bankomatů.

Na letní dovolenou letos můžete vycestovat jen do omezeného počtu zemí. Ani tak byste ale neměli zapomínat na základní pravidla, která chrání vaše peníze.

Hlídejte si kurz

Směnný kurz hraje roli jak při výměně hotovosti, tak při výběru z bankomatu v zahraničí. Zvlášť u méně obvyklých měn může být rozdíl opravdu značný.

"Jako základní indikátor lze použít kurz eura, obvykle jsou další měny navázané právě na něj," vysvětluje Lucie Brunclíková, ředitelka komunikace Banky CREDITAS.

Nepříjemnou pastí je DCC (Dynamic Currency Conversion), kdy vám bankomat při výběru rovnou nabídne částku přepočtenou na českou měnu. Lákavá nabídka má ale háček: kurz stanovuje provozovatel bankomatu, a obvykle je výrazně horší než kurz vaší banky. Pokud se s DCC setkáte, použijte volbu "výběr v místní měně", nikoli "výběr v korunách".

Pokud neovládáte jazyk země, ve které chcete vybírat peníze, nezapomeňte si přepnout ovládání bankomatu do angličtiny, kterou přístroje po celém světě nabízejí jako alternativu. Seznam a český překlad základních frází, které bankomaty používají, jsme přinesli v našem dřívějším článku.

Zkontrolujte si poplatky za výběr z bankomatu

Pokud chcete používat v zahraničí bankomat, vyplatí se mít banku, jež vám za to nebude účtovat poplatky. V některých sazebnících můžete totiž za zahraniční výběry platit i více než sto korun, někdy i poplatek v procentech z vybírané částky. Několik bank, mezi nimi např. CREDITAS, má výběry v zahraničí bez omezení a bez poplatků. Problematice poplatků a kurzů jsme se v minulosti již věnovali v samostatném článku.

"Pozor si dejte na poplatky, které někdy může účtovat provozovatel bankomatu. Na takový poplatek vás musí upozornit předem a pak je dobré si rozmyslet, zda službu využijete, či raději použijete jiný bankomat, kde tento poplatek není," říká Brunclíková.

Pojištění ke kartě je často výhodnější než samostatná pojistka

U prémiových karet bývá cestovní pojištění součástí balíčku služeb automaticky, nemusíte si jej tedy kupovat znovu navíc. Podívejte se na kartu své banky, jaké podmínky a jak široké krytí rizik obsahuje.

I u karet, kde pojištění v základních službách zahrnuto není, se obvykle vyplatí jeho aktivace. Vychází totiž mnohdy výhodněji, než když si pojistku uzavřete samostatně.

U Banky CREDITAS je ke kartě Mastercard Standard k dispozici cestovní pojištění pro celou rodinu za 85 korun měsíčně, a to včetně pojištění léčebných výloh, pojištění odpovědnosti za škodu občana, úrazového pojištění, pojištění právní ochrany a také pojištění cestovních zavazadel. A to vše s vysokým krytím: například u léčebných výloh je v základní variantě pojištění limit sedm milionů korun.

Ověřujte si poskytovatele služeb

U ubytování a dalších služeb (např. půjčovny aut) je vyžadována karta. Je rozumné používat osvědčené poskytovatele a také číst si podmínky, zejména pro realizaci platby a pro případné storno.

"Poznamenejte si termín, do kdy můžete objednávku bez sankcí zrušit. V současné době, kdy se mohou podmínky pro cestování ještě náhle změnit, se vám to může velmi hodit," dodává Brunclíková.

Peníze bývá lepší měnit ještě doma

Pokud je měna dané země u nás nabízena, je obvykle výhodnější směnit si peníze už tady. Kurz, který dostanete na místě vaší dovolené, nemusí být příliš dobrý. Pokud se vám podaří vycestovat do mimoevropských zemí, nemusí vám místní směnárny koruny směnit vůbec (zatímco dolary a eura obvykle ano).

Když už měníte peníze v cizině, měňte je raději v bance, než ve směnárnách či od překupníků na ulici, kde hrozí výrazně větší riziko podvodu.

Problematice směny peněz jsme se věnovali v našem dřívějším článku Užitečné tipy pro návštěvu směnárny.

Využívejte chytré platby

Všude tam, kde najdete bezkontaktní terminály, můžete platit rovnou svým mobilním telefonem či hodinkami prostřednictvím aplikací Google Pay, Apple Pay či Garmin Pay. Kartu pak ani nemusíte nosit s sebou.

"Obchodník u těchto plateb nedostává žádné informace o držiteli karty ani o kartě samotné. Platby také mají řadu bezpečnostních prvků, které výrazně znesnadňují zneužití," upřesňuje Brunclíková.

Buďte obezřetní

Na cestách byste měli dodržovat základní bezpečnostní pravidla, se kterými se můžete vyhnout nepříjemným komplikacím.

  • Mějte s sebou více karet nebo různé prostředky k platbě.
  • Mějte poznamenané číslo na hotline své banky kvůli případné blokaci karty.
  • Při používání v obchodě nedávejte kartu z ruky (kvůli riziku opsání čísel karty).
  • Nenoste všechnu svou hotovost a všechny karty na jednom místě.
  • Rozhodně si nepište PIN na kartu nebo poblíž ní.
  • Pokud máte novou kartu, před odjezdem do ciziny ji aktivujte a případně zvolte vlastní PIN. Doporučujeme kartu před cestou minimálně jednou použít v Česku.
  • Pokud plánujete cestu do vzdálenějších zemí, obraťte se před odjezdem na banku a ověřte si, zda pro daný region nemá nastavené nějaké omezení.

 

I v tuzemsku se vyplatí dávat pozor

V České republice nemusíte řešit problémy s výměnou českých korun za cizí měnu, další pravidla se ale vyplatí dodržovat i na tuzemské dovolené. Stejně jako při cestě do ciziny je i v Česku vhodné mít více karet nebo využívat alternativní platební metody typu Google Pay či Apple Pay. Při poškození nebo ztrátě jediné karty sice u některých bank můžete okamžitě on-line požádat o vydání nové karty, nedostanete ji ale na počkání, nemluvě o problémech s doručením mimo vaše trvalé bydliště.