8. 10. 2019

Co děti chtějí od své banky? Účet, mobilní aplikaci a dobrý úrok

Pro děti je bankovní účet samozřejmostí, od které očekávají výhodné podmínky a možnost ovládání na mobilním telefonu. Průzkum Banky CREDITAS mezi dětmi a teenagery ukázal, jaké priority jsou pro dnešní mladou generaci klíčové.

Banka CREDITAS v září rozšířila svoji nabídku o dětské účty Richee Junior. Aby nové produkty odpovídaly požadavkům mladých klientů, provedla banka v rámci příprav průzkum, který mezi dětmi a teenagery ve věku od 6 do 17 let mapoval jejich názory a požadavky na bankovní účty.

Výsledky mohou být pro mnohé překvapující – nejžádanějšími parametry dětských produktů jsou stejně jako u dospělých racionální vlastnosti účtů: výhodný úrok, minimální poplatky či mobilní aplikace. Výrazně nižší zájem mají mladí lidé o možnosti individuálního nastavení aplikace či propojení s jinými aplikacemi.

Mít účet je normální

Průzkum jednoznačně ukázal, že pro současnou mladou generací je bankovní účet běžnou součástí života. 54 % účastníků průzkumu již svůj účet má, dalších 41 % účet nemá, ale chce jej mít, a pouze 5 % účet nemá a nechce. Podle očekávání podíl dětí s bankovním účtem roste se zvyšujícím se věkem – u věkové skupiny nad 15 let již většina svůj účet má a zbývající jej chtějí.

Ti, kdo účet mají, ho primárně využívají pro placení v obchodech (63 %). Výběr hotovosti z bankomatů je nejčastějším způsobem využití jen pro 19 % mladých lidí, dalších 11 % používá účet především pro spoření.

K čemu děti účet používají

Mladí a mobilní

Očekávané výsledky přinesla otázka, zda by mladí využívali mobilní platby (Google Pay, Apple Pay) či platby hodinkami (Garmin Pay), pokud by tento způsob placení jejich účet uměl. 61 % by mělo zájem, dalších 22 % odpovědělo „Nevím“. Menší zájem nebo neznalost mobilních plateb dominovaly u mladších dětí, které se s těmito platebními metodami dosud nesetkaly.

Využívaly by děti platby mobilem nebo hodinkami?

Mladá generace žije ve světě mobilních telefonů. Tak bychom mohli zhodnotit odpovědi na otázku, kterým způsobem by mladí chtěli svůj účet ovládat. 82 % dává přednost mobilu, pouze 18 % by raději využilo stolní počítač nebo notebook. Odpověď „Na pobočce“ zůstala bez jediného hlasu a potvrdila tak dlouhodobou zkušenost bankéřů: osobní jednání na pobočce preferují především starší generace, zatímco mladí lidé raději s bankou komunikují elektronicky, případně po telefonu.

Jak by chtěly děti svůj účet ovládat

Mladá generace preferuje finanční výhodnost

Nečekaně jednoznačné výsledky přinesla otázka, jaké vlastnosti účtu účastníci průzkumu považují za nejdůležitější. Kdo očekával maximální preferenci individuálního přizpůsobení aplikace, propojení s on-line hrami a další „vychytávky“, musel být překvapen. Mladí dávají přednost finančním benefitům bankovních účtů. Nejžádanějšími vlastnosti účtu se staly výběry zdarma po celém světě (91 %) před dobrou úrokovou sazbou (84 %) a grafickými přehledy toků na účtech.

TOP vlastnosti dětského účtu

Pohled do budoucna

Poslední otázka průzkumu dala dětem příležitost popustit uzdu fantazii a odhadnout, jakou platební metodou budou hradit nákupy v obchodech za 50 let. V nejčastějších odpovědích se zrcadlí důvěra mladé generace v moderní technologie – nejvíce respondentů očekává placení čipem implantovaným v těle (28 %), otiskem prstu nebo skenem obličeje (27 %). Naopak pouze 3 % očekávají, že i za půl století budou stejně jako dnes používat platební kartu.

Dětské účty nejsou samoúčelným dárkem

Průzkum Banky CREDITAS ukázal, že mladá generace má v oblasti bankovních účtů dobré znalosti. Většina respondentů měla konkrétní představu, jaké vlastnosti a výhody u svého konta očekává. Dětské účty proto představují skvělou příležitost pro rodiče, aby mladou generaci naučili hospodaření s úsporami a komunikaci s bankou také v praxi. Výhodou dětských účtů je především snadná kontrola ze strany rodičů a možnost omezení vysokých výdajů prostřednictvím limitů. Pokud je navíc dětský účet v Bance CREDITAS bez jakýchkoli poplatků a navíc s výhodným úročením zůstatku, není důvod jej dětem nezaložit. Bude pak jen na rodičích, zda dětem budou na účet posílat stokorunové nebo tisícikorunové kapesné. V obou případech si děti vyzkouší, jak se pracuje s bankovní aplikací nebo internetovým bankovnictvím a v dospělosti pro ně bude elektronická komunikace s bankou záležitostí zcela samozřejmou.

Účty Richee Junior

Běžný účet – Richee účet Junior

Richee účet Junior je klasickým běžným účtem určeným pro děti a mladé lidi ve věku od 6 do 17 let. K účtu banka vydává debetní Richee kartu Junior, kterou lze zdarma vybírat peníze z bankomatů po celém světě. Samozřejmostí jsou nulové poplatky za vedení účtu i karty a také za všechny běžné transakce. Zůstatek na účtu do 50 tisíc korun je úročen sazbou 1,5 % ročně.


Spořicí účet – Spoření Richee Junior

Spoření Richee Junior je dětskou variantou Spořicího účtu +, který Banka CREDITAS nabízí dospělým klientům. Nabízí úročení 1,8 % ročně na celý vklad, bez ohledu na jeho výši. Vedení účtu a transakce na Spoření Richee Junior jsou zdarma. Aby bylo možné spořit dětem hned od narození, není spodní věková hranice tohoto produktu nijak omezena. Děti tak mohou mít vlastní spoření hned poté, co rodiče dostanou rodný list, který budou potřebovat při zakládání účtu.


Soutěž

Až do konce listopadu Banka CREDITAS každý nově založený dětský účet zařazuje do slosování o iPhone X, roční kapesné a další atraktivní ceny. Více informací najdete na stránce Vyhrajte s Richee Jr.