Dějiny lidstva jsou spojeny s potřebou ohodnocení zboží nebo odvedené práce. Běžný směnný obchod ale odjakživa narážel na mnoho problémů. Mezi ně patřila takzvaná dvojí shoda potřeb, což znamená, že každý obchodník musel najít jiného obchodníka s opačnou potřebou směny. Jinými slovy, chci prodat ovci, potřebuji někoho, kdo chce koupit ovci.
A pak bylo třeba najít něco, čím se bude platit. Za první komoditní peníze považujeme mušle kauri, hroty šípů nebo plátno či dobytek. Postupem času se ale stále více osvědčovaly drahé kovy. Ty byly ideálním platidlem z pohledu hodnoty samotného materiálu a díky své trvanlivosti. Výhodou byla také jejich vysoká hodnota oproti malému objemu.
Ke vzniku mincí přispěla potřeba drahé kovy normovat (ražba potvrzovala ryzost a hmotnost daného kusu kovu), aby je nebylo zapotřebí vážit.
Mince na našem území
Historie mincí se razantně liší územní, politickou i kulturní rozmanitostí, a ne vždy je s úspěchem zmapována. Avšak mince, které se vyskytovaly na našem území, jsou zdokumentovány podrobně.
Za historicky první mince v tom pravém smyslu slova považujeme takzvané statéry, které vznikly koncem 7. století př. n. l. v Malé Asii. Raženy byly z elektra (přírodní slitiny zlata a stříbra) a byly opatřeny značkou města či panovníka.
Statéry jsou též první mince nalezené na našem území. Takzvané duhovky, jak se jim přezdívalo díky jejich třpytu na slunci, jsou zlaté či stříbrné keltské mince a raženy byly patrně v období od 3. do 1. století př. n. l.
První české mince
Hlavním platidlem v českých zemích byly denáry. Tyto stříbrné mince byly poprvé raženy v první polovině 3. století př. n. l. na území římského státu. Denáry jsou také první historicky doložené české mince, které od poloviny 10. století nechal razit král Boleslav I. a zdobily je kromě jména panovníka také křesťanské motivy.
Okolo roku 1210, za vlády Přemysla Otakara I., se začal razit nový typ denárů – tenké jednostranné mince zvané brakteáty. Ve druhé polovině 13. století se poprvé na českých mincích objevil motiv s dvouocasým lvem. Dlouhou historii denárů ukončila až mincovní reforma z roku 1300 provedená Václavem II.

Pražský groš (14. století)
Novým oficiálním platidlem se stal pražský groš ražený v mincovním městě Kutná Hora. Velké a těžké stříbrné mince byly velmi rozšířené v celé střední Evropě a razily se až do 16. století. Vedle grošů se v českých zemích ke konci 14. století také poprvé začal používat haléř. Šlo o nejmenší stříbrnou minci, která byla často ražena jako jednostranná, s počátečním písmenem panovníka.
První českou zlatou mincí byl florén, který nechal od roku 1325 razit Jan Lucemburský. Vzhledem k vysoké ceně zlata se tyto mince razily v menších počtech a sloužily především k ukládání úspor a také k velkým transakcím. Za vlády Karla IV. na florény navázala ražba českých dukátů (českých zlatých), které platily souběžně s groši a v oběhu byly až do 17. století.