26. 2. 2018

Kamila Valštýnová: Investici do zdravotnictví vnímáme jako důležitou a potřebnou

UNICAPITAL loni poprvé investoval do zdravotnictví, když ovládl síť Alzheimercenter. Kamila Valštýnová, finanční ředitelka celé skupiny, v rozhovoru pro C JOURNAL přiblížila další plány v novém odvětví. Zhodnotila též loňské výsledky a popsala, co UNICAPITAL chystá v energetice, realitách a zemědělství. „Diverzifikace portfolia je pro nás důležitá. Jeho struktura je nyní dobře vyvážená,“ říká.

Finanční skupině UNICAPITAL se v loňském roce opravdu dařilo. Co považujete za nejvýznamnější akvizici?

Největší akvizicí byl určitě vstup do sítě zdravotnických zařízení společnosti Alzheimercentrum. V květnu jsme v ní získali 70 %, v září jsme pak využili opci na zbývajících 30 % a skupinu jsme plně ovládli.

Jde o první investici skupiny UNICAPITAL do zdravotnictví. Vidíte v něm potenciál i do budoucna?

Zdravotnictví je určitě velmi zajímavé odvětví. Navíc zaměření na choroby tohoto typu má smysl, protože průměrná délka života se neustále prodlužuje a přibývá lidí, kteří se v závěru svého života neobejdou bez odborné zdravotnické péče. I když se rodina snaží o nemocného pečovat, lidé v pokročilejší fázi Alzheimerovy choroby vyžadují náročnou 24hodinovou asistenci, což rodiny nejsou schopné zvládnout. Alzheimerovu nemoc má jen v Česku na 160 000 lidí a jejich počet neustále roste. Přitom kapacity, které jsou v tuto chvíli k dispozici, se počítají na jednotky tisíc. Investice do zdravotnictví nemají rychlou návratnost, a riziko je v tom, že zařízení jsou závislá na platbách zdravotních pojišťoven, ale my tuto investici vnímáme z dlouhodobého pohledu jako důležitou a potřebnou. Naší strategií je dále růst.

Máte tedy v plánu budovat k těm devíti stávajícím Alzheimercentrům další zařízení?

Ano, v následujících zhruba pěti letech bychom rádi počet Alzheimercenter zdvojnásobili. Některá se již začínají stavět, další jsou naplánovaná a máme už jasnou představu o lokalitách, kde bychom chtěli nabídnout péči lidem nemocným Alzheimerovou chorobou. Samozřejmě počítáme i s kapacitou center tak, aby jejich provozování mělo smysl. Otevírat bychom chtěli v průměru dvě až tři centra ročně. Veškeré prostředky, které budou ve skupině vytvořeny, se použijí právě k rozvoji nových center.

Jak jste spokojení s hospodařením jednotlivých divizí skupiny UNICAPITAL?

Ve všech odvětvích vidíme pozitivní posuny. Například energetika v loňském roce významně expandovala. Posílili jsme zejména v rámci lokálních distribučních soustav a je to vidět v růstu výkonnosti měřené EBITDA, která meziročně vzrostla o 60 milionů korun.

UNICAPITAL Distribuce je největším alternativním distributorem energie v Česku a zdá se, že expanze zdaleka nekončí.

Daří se nám získávat nové lokální distribuční soustavy, ať už formou koupě aktiv, nebo nájmu. Z nejvýznamnějších nových lokací bych jmenovala areál Tatry Kopřivnice, průmyslovou zónu Mošnov, CTP parky nebo například Výzkumný ústav Běchovice. Rostli jsme ale i v oblasti obnovitelných zdrojů.

UNICAPITAL posiluje také svůj tým na reality a development.

V realitách vidíme mnoho příležitostí. Letos jsme například získali multifunkční areál na strategickém místě v Praze, který je mixem nemovitostí v oblasti retailu, office a industrial a má rozlohu více než 5,5 hektaru.
Aktuálně také dokončujeme Rezidenci u Parku, což je projekt, ze kterého máme radost. Je to komplex nadstandardních bytů ve velmi dobré lokalitě blízko centra Olomouce.

Kromě nákupů jste ale před pár týdny uskutečnili také jeden významný prodej.

Je to tak, v závěru roku jsme opět po dlouhé době realizovali významnou divestici v oblasti zemědělství: Prodali jsme Agropodnik Dvorce na Bruntálsku. Tato firma hospodaří zhruba na 1 600 hektarech vlastní půdy, a další 1 000 hektarů má v nájmu, chová masný skot. Objevil se vážný zájemce a skupinu se nám podařilo prodat s poměrně vysokým zhodnocením.

Ceny zemědělské půdy jsou ale v poslední době dost vysoké, vyplatí se do ní ještě vůbec investovat?

Z dlouhodobého hlediska mají podle mě investice do zemědělství stále význam.

Zemědělství je stabilní obor a zemědělská půda je jedním z nejbezpečnějších nástrojů, kam uložit peníze a postupně je zhodnocovat. Půda je pro nás atraktivním aktivem, ale nakupujeme ji pouze v oblastech, kde už hospodaříme a máme například půdu v pronájmu. 

Plánuje tedy UNICAPITAL nějaké další nákupy v zemědělství?

Nebráníme se vůbec ničemu, ale nákupy měly by zapadat do naší strategie. Důležité je mít akvizici obsazenou kvalitním managementem a mít současně možnost kontaktu a kontroly. Aktuálně plánujeme akvizici na Novojičínsku, kde vnímáme do budoucna velké synergické efekty. 

Jde o synergii mezi rostlinnou a živočišnou výrobou?

Naším cílem je vytvořit silnou sub-skupinu, která by v rámci rostlinné i živočišné prvovýroby využívala potenciál vyplývající z blízkosti farem a jejich spojené velikosti. Péče o půdu je důležitým prvkem krajinotvorby a chov hospodářských zvířat je zásadní pro trvalé zkvalitňování půdy. Vnímáme negativní tendence ve stavu půdy u subjektů bez chovu dobytka, které nemají možnost aplikovat přirozená hnojiva. Už v minulých letech jsme provedli rozsáhlou restrukturalizaci zejména v živočišné výrobě, která se velmi dobře projevila ve výsledcích, a i nadále chceme hledat rezervy, modernizovat a prostě pokračovat v dalším zvyšování profitability firem.

UNICAPITAL investuje také do start-upů. Jde pouze o doplňkové portfolio, nebo plánujete posílení těchto investic?

Je to spíš doplňkové portfolio, ale velmi progresivní. Baví nás sledovat, jak se například firmě Corinth daří expandovat. Musím říct, že i tady jsme vsadili na dobré koně.

A zdá se, že i letos budete mít napilno. Vydáváte další emisi dluhopisů v hodnotě 1,1 miliardy korun a opět se očekává velký zájem investorů.

Zájem investorů nás opravdu těší. Předchozí emise byly vyprodány v ještě kratším termínu, než jsme očekávali. Předpokládáme, že i o tuto emisi bude veliký zájem. Je tam opravdu pěkné zhodnocení, až 6 %. A investoři vnímají naše dluhopisy jako bezpečné, protože jasně vidí kvalitu stávajícího portfolia i to, kam se prostředky investují.

V čem vidíte největší potenciál skupiny UNICAPITAL?

Určitě v lidech. Nedosahovali bychom tak dobrých výsledků, kdybychom neměli ty správné lidi. Důležitá je rovněž diverzifikace portfolia. Máme zastoupeno více odvětví a struktura je dobře vyvážená.

Kamila Valštýnová

Kamila Valštýnová

Před příchodem do skupiny UNICAPITAL pracovala Kamila Valštýnová pětadvacet let v bankovním sektoru, většinu času v bankovních domech, které byly začleněny pod značku UniCredit Bank. Vždy se přitom věnovala korporátní klientele, ať již v pozicích poradkyně firemní klientely, zástupkyně ředitele regionálního centra, či ředitelky pobočky ve Zlíně.