17. 5. 2017

Konec intervencí, start brexitu a Trump-efekt

Když na začátku dubna skončily po více než třech letech intervence České národní banky, nebylo to pro nikoho žádné velké překvapení. Ostatně centrální bankéři dávali už dlouho poměrně jasné signály, že k tomuto kroku dojde. Byly to tři výjimečné roky – nic takového jsme dříve nezažili. Na jednu stranu intervence samozřejmě pomohly ekonomice, na druhou stranu je dobré, že už se konečně vracíme k normálu.

Uvidíme ovšem, jak dlouhá ta cesta k normálnímu stavu věcí ještě bude. Osobně si myslím, že to chvíli potrvá, protože v současnosti je likvidita nižší, než předpokládali aktéři na trhu. Zdá se, že investoři, kteří drží obrovské množství spekulativních pozic, ještě nedospěli k tomu, že by je začali uzavírat.

V případě, že k takovému uzavírání spekulativních pozic dojde, očekávám oslabení české koruny až k 29 korunám či výše. Bude to ale samozřejmě pouze krátkodobý výkyv. Z dlouhodobého pohledu by měla česká koruna splnit všeobecné očekávání a posílit. Podle předpokladů České národní banky by měla ročně posilovat zhruba o dvě procenta, což je zdravý trend a česká ekonomika to určitě zvládne.

Úrokové sazby porostou už letos

Jsem přesvědčen, že centrální banka bude nadále bedlivě sledovat vývoj kurzu koruny i inflace, a pokud to bude nutné, využije další ze svých nástrojů – úrokové sazby. Očekávám, že už v letošním roce sazba vyroste z technické nuly na asi 0,5 procenta.

Zvýšení sazeb by nemělo mít výraznější dopad na trh – jde spíše o to, že banky, které ukládají své prostředky do České národní banky, za to konečně něco získají a už před nimi nebude vyhlídka záporných sazeb. Na druhou stranu se blíží volby a mohou se objevit jakékoliv nové daně, které mohou rychle neutralizovat optimismus, jejž finanční sektor pociťuje.

Z pohledu běžných občanů je pravděpodobné, že porostou úrokové sazby hypoték. Ty byly dosud rekordně nízko. To však není zapříčiněno pouze růstem sazeb, ale promítají se do toho také regulace, s nimiž přišla centrální banka. Bude tedy záležet na tom, jak se s tím jednotlivé banky popasují.

Silnější koruna tlačí na produktivitu

Mnozí lidé se na silnější korunu těšili – spotřebitelům totiž dává možnost získat dovážené zboží za nižší ceny. Stejně tak zlevní i dovolené. Ale je v tom i háček – jakékoliv posílení měny totiž zároveň zvyšuje tlak na produktivitu práce. Málokdo si to uvědomuje, ovšem jsou to spojené nádoby.

Když byla česká koruna zafixována na určité úrovni, měli exportéři jasnou představu o ceně práce, což se promítalo do jejich konkurenceschopnosti. S uvolněním intervencí se to změnilo – v zrcadle silnější koruny se tedy ukáže, jak se jednotlivým firmám povedlo inovovat a zda zůstaly konkurenceschopné. Věřím, že české firmy to zvládnou a dokážou se prosadit.

Ale co se týká samotného pohybu kurzu koruny, mohou zůstat klienti naší banky v klidu – nejenže jim dlouhodobě nabízíme velmi výhodné kurzy při platbách v zahraničí, ale mají u nás také nejlepší kurzy v rámci devizových změn a platebního styku.

Evropa řeší volby, brexit i svou bezpečnost

A jaká je situace ve světě? Dění v Evropě do značné míry ovlivní výsledky prezidentských voleb ve Francii a parlamentních v Německu. Právě Francie bude pro Evropskou unii lakmusovým papírkem, neboť ve hře je samozřejmě i euro.

Vedle toho odstartoval brexit, který ještě umocní předčasné volby ve Spojeném království. Ty nečekaně premiérka Theresa Mayová naplánovala na začátek června. Stále jsme teprve na začátku celého procesu, který může být až dvouletý, a za poslední zápletku by se nemusela stydět ani velikánka světové detektivky Agatha Christie. Těžko tedy odhadovat, co se bude dít. Bude ovšem důležité, jak se k brexitu postaví představitelé Evropské unie – doufám, že místo běžných půtek přijdou s vizí do budoucna pro všechny členy. Nejde totiž jen o brexit, ale také o zvyšující se hrozbu teroristických útoků a další otázky.

Samotná Velká Británie odchod z EU zvládne – její obrovská výhoda je totiž v tom, že díky své historii již všechna potřebná nastavení v minulosti měla. Dohody, které uzavřela s jednotlivými státy, sice nelze jen tak oprášit a použít, ale dá se na ně rozhodně velmi dobře navázat. Britové nemusejí řešit vystoupení z měnové unie, což by pro ně bylo mnohem složitější, vyjednávají jen o obchodních vztazích. A vzhledem k tomu, že jejich ekonomika je v dobré kondici, mají docela silnou pozici.

Pro Českou republiku je klíčové, aby mohli zdejší firmy i občané s Brity dále obchodovat, stejně tak je důležité i to, aby měli Češi neustále přístup na špičkové britské školy.

Zvolení Donalda Trumpa zahýbalo finančními trhy

Trump-efekt 1.0 se vyčerpal. Čeká se na upgrade

Ohlédnout se můžeme i za prvními měsíci Donalda Trumpa v úřadu amerického prezidenta. Jeho zvolení pomohlo kapitálovým a finančním trhům po celém světě. Na Wall Streetu zaznamenaly trhy historická maxima a třeba i německý DAX byl na konci března téměř na maximálních hodnotách. Od začátku roku trhy zhodnotily zhruba o 6 až 11 procent a tento trend trvá. Vždyť americké indexy mají za sebou nejlepší výsledky za poslední dekádu.

Na druhou stranu je nutné říci, že tzv. Trump-efekt 1.0 už je vyčerpaný. Nyní se čeká na „upgrade“. Ten se teď trochu zadrhl, protože se prezidentovi nepodařilo prosadit změnu systému zdravotní péče Obamacare. Je to ale teprve první věc, která se mu nepodařila, nedá se přitom očekávat, že hlavní hrdina napoprvé všechno zvládne a vyhraje každou bitvu.

Věřím, že zmiňovaný „upgrade“ přijde, aby trh prošel katarzí a našel si nové podpůrné mechanismy. Každopádně trh je teď klidnější a čeká, zda se Trumpovi a jeho administrativě podaří sestavit plán snižování daňového zatížení. A jestli opravdu přijdou slíbené investice do konkrétních odvětví. Trump však už prokázal, že je „mužem činu“, který se drží své otevřené a neuhýbavé politiky. Změny ale nelze očekávat hned – první reálné dopady jeho politiky by se mohly projevit až v polovině roku 2018.

Roman Koděra

Roman Koděra

Před vstupem do Banky CREDITAS pracoval Roman Koděra téměř 20 let v investičním bankovnictví, když začínal v pražské pobočce britské ING Barings a následně ING Bank. V roce 2002 spojil svou kariéru se skupinou Patria Finance a stal se hlavním makléřem a vedoucím obchodování Patria Direct. Zde měl na starosti obchodování a investiční strategie pro privátní klienty. Též působil ve společnosti Wood & Company, kde se jako ředitel Private Client Group staral o investice privátních klientů.