9. 3. 2018

Padělaných bankovek ubývá. Víte ale, co dělat, když na jednu z nich narazíte?

Dobrou zprávu oznámila Česká národní banka – počet padělaných bankovek se meziročně snížil o více než pětinu. Většina falešných českých bankovek navíc byla v nepříliš vysoké kvalitě, takže by je i laici měli snadno rozeznat. Víte ale, jak se zachovat, pokud se vám podezřelé peníze dostanou do ruky?

V loňském roce bylo v České republice zadrženo 1318 padělaných a pozměněných korunových bankovek a mincí. Více než polovinu z nich tvořily tisícikoruny, dalšími často falšovanými bankovkami jsou dvoutisícovky a pětistovky. Počet padělků dlouhodobě klesá, ještě v roce 2010 bylo zadržených falešných českých bankovek téměř čtyřikrát více.

Pozitivní informací je, že většina padělků byla velmi slabé kvality. Obvykle se jednalo o peníze vytištěné na obyčejný papír na inkoustových tiskárnách. Takové falešné bankovky snadno poznáte už když je vezmete do ruky. Běžný papír se totiž liší od speciálního papíru bankovek, především je zcela hladký, zatímco na pravých bankovkách je na lícní straně nerovný povrch vytvořený hlubotiskem.

Česká měna ve světové kvalitě

České bankovky a mince patří svými ochrannými prvky ke světové špičce. Většina ochranných prvků je přitom identifikovatelná pouhým pohledem a umožňuje tak kontrolu přijímaných peněz i v běžném životě, například v obchodech. Co byste si měli na bankovce ověřit, pokud máte podezření, že nemusí být pravá?

Povrch bankovky

Jak jsme si již řekli, pravá bankovka není hladká a je vyrobena ze speciálního papíru.

Vodoznak

Ochranný prvek, který je vidět při pohledu na bankovku proti světlu. Vodoznak nelze vytisknout na běžné tiskárně, nekvalitní padělky ho proto obvykle vůbec nemají.

 
Autor: Česká národní banka

Ochranný proužek

Tenký proužek vystupuje střídavě na jednu a druhou stranu bankovky, obsahuje mikrotext s hodnotou bankovky. Celý proužek je vidět jen proti světlu, při jiném pohledu jsou vidět pouze jeho části na jedné straně bankovky.


Autor: Česká národní banka

Barevná vlákna

Tenká vlákna zapuštěná v papíru, nejlépe jsou viditelná na bílých okrajích bankovky.

Soutisková značka

Grafický prvek, který je zčásti natištěn na líci a zčásti na rubu bankovky. Při pohledu proti světlu na sebe obě části přesně navazují. Pro padělatele je velmi obtížné zajistit takovou přesnost tisku na běžné tiskárně.


Autor: Česká národní banka

Skrytý obrazec

Na rameni portrétu je uvedena hodnota bankovky. Obrazec je vidět je při sklopení bankovky, při pohledu z delší strany je tmavý (pozitivní), při pohledu z kratší strany bankovky je světlý (negativní).


Autor: Česká národní banka

Proměnlivá barva

Používá se na bankovkách od pětistovky výše. Podle úhlu sklopení se na obrazci mění barva ze zlaté na zelenou.


Autor: Česká národní banka

Iridiscentní pruh

Najdete ho  na bankovkách od tisícikoruny výše. Jde o přibližně 2 cm široký, duhově lesklý proužek umístěný na pravé straně líce bankovky. Při sklápění bankovky mění barvu a získává kovový nádech.


Autor: Česká národní banka

Mikrotext

Na kontrolu tohoto prvku již potřebujete dobré oči nebo lupu. Vybrané obrazce bankovky jsou vytvořeny z velmi drobného písma s číselně nebo textově vyjádřenou hodnotou bankovky.

Co když mám padělek?

Ačkoli je počet padělků českých bankovek a mincí relativně malý, můžete se s některým z nich setkat i vy. Co byste měli v takové situaci dělat?

  • Odmítnout. Pokud se vám zdá, že vám v obchodě nebo kdekoli jinde vydávají místo pravé bankovky nebo mince padělek, máte právo ji odmítnout.
  • Neposílat do oběhu. Pokud jste si padělku všimli pozdě a je už ve vaší peněžence, rozhodně se jím nepokoušejte platit. To je totiž trestný čin a pokud by se vyšetřováním zjistilo, že jste o falešnosti bankovky či mince věděli, čekal by vás soud.
  • Předat ke kontrole. Podezřelou bankovku nebo minci odneste na Policii ČR, na pobočku ČNB nebo do libovolné obchodní banky. Zde s vámi sepíšou formulář o zadržení peněz a bankovku či minci pošlou do Zkušebny platidel ČNB.
  • Počkat na výsledek. Vždy budete informováni o výsledku zkoušky. Pokud je bankovka či mince pravá, dostanete ji zpět. Pokud je falešná, bohužel o ni přijdete bez jakékoli náhrady.
  • Na co nezapomenout. Při odevzdávání peněz ke kontrole budete muset prokázat totožnost (na policii i v bankách), nezapomeňte si proto občanský průkaz. Zároveň si zkuste vzpomenout, kde jste mohli podezřelé peníze dostat (např. v kterém obchodě). Pokud skutečně půjde o padělek, můžete tím policii výrazně pomoci při hledání pachatelů.
  • Pokud vás zajímají další informace, navštivte specializovanou stránku na webu České národní banky.

Co když nejsem klientem banky?

S podezřelou bankovkou můžete zajít do libovolné obchodní banky, i když u ní nemáte účet nebo kartu. První kontrolu provede specialista přímo na pobočce. Někdy totiž jako padělek vypadá i bankovka, která je jen velmi opotřebená nebo poškozená (například omylem vypraná). Takovou bankovku vám na pobočce ihned vymění za nepoškozenou stejné hodnoty. Pokud bankovka připadá podezřelá i specialistovi, odešle ji do zkušebny a vám vystaví příslušný doklad. A pokud se s bankovkou zastavíte v Bance CREDITAS, dostanete navíc dobrou kávu nebo čaj, aby vám rychleji uběhl čas, než vyřídíme všechny potřebné náležitosti.