Čtěte také

4. 11. 2019

Richee Junior aneb jsme banka i pro mladé

Letošní podzim jsme v Bance CREDITAS uvítali absolutní novinkou v naší nabídce: dětskými produkty. Pro naše nejmladší klienty jsme připravili dětský účet Richee Junior s platební kartou a dětský spořicí účet. Proč se chceme věnovat novému klientskému segmentu? Máme k tomu hned tři důvody.

Prvním důvodem je to, co vás nejspíš napadne okamžitě: získání nových klientů v nejmladší generaci. Druhým, tak trochu filantropickým důvodem je snaha zlepšovat finanční gramotnost a začít pěkně od nejmladších. Třetí důvod je osobní – chtěli jsme připravit dárek pro naše vlastní děti.

Nové produkty, noví klienti

Nedávno naše banka překročila hranici 80 000 klientů. Více než polovinu z nich tvoří retailoví klienti starší 50 let. To je dáno historií Banky CREDITAS, která se dvacet let, ještě coby záložna, soustředila na získávání klientů pro spoření. S tím souvisí i nabídka produktů. Naše termínované vklady i spořicí účty dlouhodobě patří k nejvýhodnějším na trhu.

Bankovními produkty pro děti chceme získat nové klienty na druhé straně věkové pyramidy – v nejmladší generaci. Nezačínáme od nuly, protože máme výborné základy v podobě Richeeho – první české multibankovní aplikace. Richee vzbudil u mladé generace velký zájem, především díky svému designu, inovátorství a celkovému přístupu. Otevřeli jsme na českém trhu nový směr ve vývoji bankovních aplikací, a naše malá digitální revoluce vzbudila u mladých lidí pozornost. Pozitivní ohlasy a žádosti juniorů, aby mohli mít také Richeeho, nás vedly k rozhodnutí, že nová produktová řada pro děti a mládež bude s Richeem spojená. A tak vznikly účty a karta Richee Junior.

Česká finanční gramotnost na bodu mrazu

Získání nových klientů z řad nejmladší generace je pro banku hlavně z krátkodobého pohledu velmi nevýhodný obchod. Banka CREDITAS si ale zakládá na tom, že má bonitní a ekonomicky gramotné klienty. Hlavním důvodem, který nás vedl k vytvoření dětských produktů, je proto snaha vychovat si další takové klienty. Ano, dá se tomu říkat i společenská odpovědnost. Ta se často zjednodušuje na výčty toho, kolik firma přispěla na nějaký společensky prospěšný projekt. Nám v Bance CREDITAS ale poskytnutí daru bez toho, že bychom se dál zapojili do projektu, připomíná kupování odpustků ve středověku.

Za lepší řešení považujeme věnovat se projektům, které jsou firmě vlastní, kterým její zaměstnanci rozumějí. Pro nás je to samozřejmě oblast financí. Ve své práci se každý den setkáváme s žádostmi o pomoc, kdy se někdo dostal do problémů vlastní chybou, naivitou nebo proto, že s ním někdo jiný nejednal fér. Všechny tyto problémy mají společného jmenovatele – dotyčný člověk neměl dostatek praktických znalostí a zkušeností s vedením svých nebo rodinných financí. Mnohé případy končí i osobní tragédií.

Cílem dětského účtu Richee Junior a mobilní aplikace je přispět k finanční gramotnosti našich dětí tak, aby se do budoucna vyvarovaly chyb ve správě svých financí, aby se naučily chovat se ke svým financím zodpovědně. Sledovat, jak hospodaří s penězi.

České základní školství předává žákům vědomosti a často jen teoretické znalosti. Vysvětlit dětem, jak tyto vědomosti aplikovat v běžném životě, to stále ještě pokulhává. O správě financí ani nemluvě. A pokud to neudělá rodina, může pak mít mladý člověk problém.

Banka CREDITAS chce víc než jen poskytnout dětem vlastní účet a kartu. Chceme jim postupně představit běžné bankovní produkty a služby, a to včetně jejich variant. A co je ještě důležitější – upozornit děti na případná rizika s těmito produkty spojená.

Plánujeme v průběhu času vytvořit našim dětem živý svět financí. Mimochodem nedílnou součástí vzdělávání dětí je i kontrola ze strany vás – rodičů. Ta je koncipovaná tak, abyste jako rodiče mohli kontrolovat spotřební chování svých dětí. Vidíte samozřejmě pohyby na jejich účtu a máte možnost jim omezit měsíční útraty.

Důvod třetí a pro nás důležitý: radost vlastních dětí

Shodli jsme se na tom všichni. Aplikace Richee se našim potomkům líbila a štvalo je, že je přístupná až od osmnácti let věku. Teď ji konečně můžou mít ve svých mobilech. Děti získají skvělý účet a appku, která jim poradí, jak hospodařit, a navíc jim ji budou kamarádi závidět. :o)

Výhodné? Ještě výhodnější!

Snažíme se o maximální jednoduchost a snadnou dostupnost našich produktů. Oproti mnohé konkurenci si všechny dětské produkty budete moci již v dohledné době založit z pohodlí vašeho domova, třeba o víkendu. Přes internet u nás snadno objednáte kartu nebo založíte spořicí účet. Stejně jednoduše nastavíte ze svého účtu pravidelné platby – kapesné. Pokud chcete mít detailní přehled, nastavíte si notifikace o debetních i kreditních pohybech na dětských účtech. Dobrým zvykem naší banky je poskytovat produkty a běžné transakce zdarma, a navíc získají úrok 1,5 %.

A abychom pomohli dětem, kterým složitá rodinná situace nedopřeje ten krásný pocit dostat každý měsíc kapesné, pošleme za každý založený dětský účet Richee Junior stokorunu také na účet obecně prospěšné společnosti Společně pro děti, kterou dlouhodobě podporujeme.

Co plánujeme dětem postupně nabídnout?

  • Osobní účetnictví se statistikou, ve které si snadno zjistí, kolik a za co utrácejí.
  • Placení kartou, mobilem, hodinkami, ale samozřejmě i starým dobrým bankovním převodem.
  • Peer-to-peer půjčku mezi dítětem a jeho kamarády. Evidenci těchto půjček. A s tím související pochopení, že půjčovat je třeba s rozmyslem, ať už je člověk dlužníkem, nebo věřitelem.
  • Chceme pro děti vyhlašovat soutěže o ceny na různá témata z oblasti finanční gramotnosti.
  • Spořicí účet, aby si mohly ušetřit peníze na věci, které si přejí. Spoření je výtečný nástroj k získání trpělivosti a vnímání skutečné ceny peněz. Přiznejme si, že v dnešní materiální společnosti svým dětem často dopřejeme vše, po čem touží. A ony neznají hodnotu peněz. Současně chceme u spoření vysvětlit základní pojmy o úročení peněz.

Vladimír Hořejší

Vladimír Hořejší

Je předsedou představenstva Banky CREDITAS. Ve funkci člena představenstva působil od roku 2012, jeho předsedou je od roku 2013. Během své profesní dráhy zastával řadu vedoucích pozic ve státní i soukromé sféře, např. v Konsolidační bance Praha, České konsolidační agentuře. Byl také náměstkem ministryně informatiky pro oblast e-governmentu.