9. 11. 2018

Richee každým pádem

Stačilo pár týdnů ostrého provozu a první českou multibankovní aplikaci Richee si stáhlo 20 tisíc uživatelů. V českém bankovnictví právě začala nová doba – éra multibankovních služeb. Ještě jste o multibankingu a Richeem neslyšeli? Pojďte se seznámit…

1. pád: Kdo, co? Multibankovní aplikace Richee

Multibankovní aplikace je služba, která umožňuje ovládat více účtů v různých bankách na jediném místě – ve vašem mobilu. Takovou aplikaci samozřejmě kvůli bezpečnosti nemůže nabízet kdokoli, ale jen banky a firmy, které získaly speciální licenci od České národní banky nebo od národní banky z jiné země EU. Richee vznikl pod křídly Banky CREDITAS, která je zárukou jeho spolehlivosti a bezpečnosti.

Co multibanking znamená pro vás jako bankovního klienta? Velkou úsporu času, lepší přehled o svých účtech a všechny důležité informace pohromadě. A to kdykoli a kdekoli, pokud máte na mobilu přístup k internetu. A co je nejdůležitější – bez podmínek a zdarma.

Co všechno Richee umí? Richee je novinkou, která přišla na svět letos v červenci, proto tak trochu připomíná pilného studenta, který již mnoho věcí umí, ale neúnavně hltá další informace, aby uměl ještě víc a zůstal premiantem. Už teď Richee dokáže spravovat účty vedené u bank, které se připojily k otevřenému bankovnictví. Zatím jsou to Banka CREDITAS, Česká spořitelna, Fio banka, Air Bank a Equa bank. Další banky budou brzy následovat, aplikace je připojí, jakmile budou mít připravené API rozhraní, které je podmínkou otevřeného bankovnictví.

V aplikaci si ale můžete vytvořit i virtuální účet ke správě své hotovosti nebo jako náhradu za dosud nepřipojenou banku. Nebo si takto můžete vést produkt, který banky zatím k náhledu neposkytují – může to být např. termínovaný vklad nebo investiční účet. Richee umí zadat a autorizovat platby. Umí také on-line a bezplatně založit Richee účet a jeho kartu. Založí také spořicí účet, pokud chcete ze svých peněz získat zajímavý úrok a přitom je mít kdykoli k dispozici. Umí automaticky dělit platby a příjmy do kategorií, připraví vám statistiky, díky kterým například zjistíte, za co nejvíc utrácíte nebo kdy jste měli nejziskovější den. A brzy toho bude umět mnohem víc.

2. pád: Bez koho, čeho? Bez podmínek a zbytečného papírování

Používáním Richeeho se k ničemu nezavazujete. Je jenom na vás, zda a jak dlouho budete s Richeem pracovat a kolik účtů a dalších bankovních produktů si do něj připojíte. I když aplikaci vyvinula Banka CREDITAS, nemusíte u ní mít ani účet, ani jiný produkt. Měli byste ale vědět, že pokud budete využívat bezplatný Richee účet, získáte při zůstatku do 50 000 korun výhodný úrok 1,5 % ročně.

Jak se k Richeemu dostanete? Velmi jednoduše a během pár minut. Základem je mobil s Androidem (od verze 6.0) nebo iOS (od verze 10.0). Stáhnete si aplikaci z Google Play nebo App Store a spustíte ji. Protože se aplikace bude spojovat s vašimi bankovními účty, musíte se Richeemu identifikovat a vytvořit si v něm svůj profil. Bude vás to stát pár minut času, ale všechno zvládnete z domova nebo kanceláře. Celý autorizační proces probíhá elektronicky, takže se nemusíte bát, že byste snad museli chodit někam na pobočku. Jako poslední krok zakládání profilu provedete iniciační platbu ze svého účtu, kterou vám Richee obratem vrátí. Jde o nezbytný a zákonem vyžadovaný krok pro vaši identifikaci. V tomto bodě možná budete muset aktivaci Richeeho přerušit – pokud platbu zadáte odpoledne, provede ji vaše banka zřejmě další den. Jakmile se platba připíše, aktivace se dokončí a můžete Richeeho začít používat.

3. pád: (Ke) komu, čemu? K maximální bezpečnosti

Richee striktně dodržuje pravidla stanovená zákonem o platebním styku č. 370/2017 Sb., který vychází z evropské směrnice PSD2. Každé propojení s jinou bankou probíhá výhradně přes speciální rozhraní (tzv. API), které garantuje dodržování předepsaných bezpečnostních standardů.

O povolení přístupu a rozsahu informací, které Richee o vašem účtu získá, rozhodujete výhradně vy. A to nikoli v aplikaci, ale ve svém internetovém bankovnictví, tedy nezávisle na Richeem. Znamená to, že aplikace nemůže banku donutit k předání informací nad vámi povolený rozsah. Naopak vy můžete v bankovnictví kdykoli přístup aplikace ke svému účtu zakázat. Důležité také je, že data poskytnutá vaší bankou využívá pouze Richee a k údajům se nedostane žádná třetí strana.

Dalším bezpečnostním opatřením je souhlas každé banky s připojením k aplikaci. I když Richee splňuje všechny požadované bezpečnostní standardy, jednotlivé banky pečlivě zkoumají, zda mu povolí přístup ke svým účtům. A můžete si být jisti, že každá banka předá údaje svých klientů jen tam, kde si je stoprocentně jistá bezpečností.

Richee samozřejmě počítá s možností, že svůj mobil ztratíte nebo vám ho někdo ukradne. Pro vstup do aplikace proto budete mít vlastní PIN, a pokud dáváte přednost modernějším technologiím, můžete používat i otisk prstu (Touch ID) nebo funkci rozpoznání obličeje (Face ID).

4. pád: Koho, co? Všechny účty a brzy i další služby

Richee vychází z principu otevřeného bankovnictví, které definuje český zákon o platebním styku a evropská směrnice PSD2. Pro vás jako majitele bankovního účtu to znamená, že dříve nebo později zpřístupní účty svých klientů všechny banky. Nelekejte se ale slova „zpřístupní“. Povinností banky je přístup k účtu umožnit, nikoli za každou cenu otevřít. Pokud se rozhodnete, že žádnou multibankovní aplikaci zatím nechcete, vůbec nic se pro vás nezmění a údaje o vašem účtu zůstanou nadále jen ve vaší bance.

A když účet k aplikaci připojit chcete? Pak jednoduše spustíte Richeeho a vyberete si banku, kde máte svůj účet. Richee vás přesměruje do internetového bankovnictví vaší banky, v něm mu přístup povolíte a také určíte, co vše se s účtem smí dělat. Zda pouze zjišťovat aktuální stav, nebo i sledovat platby, případně může Richee transakce do účtu také zadávat. Poté se vrátíte do Richeeho a svůj účet už najdete připojený. Jednoduché a rychlé, co říkáte?

5. pád: Oslovujeme, voláme… Richee!

Proč byste vlastně měli chtít Richeeho? Pokud máte více účtů v různých bankách, určitě jste již řešili problém, že se stejné věci nacházejí v různých internetových bankovnictvích na různých místech. U každé banky se musíte naučit ovládat její bankovnictví, pamatovat si přihlašovací údaje, na mobil si instalovat pro každou banku zvlášť aplikaci mobilního bankovnictví… A tohle všechno v Richeem už dělat nemusíte. Richee vám zobrazí informace ze všech bank v jednotném formátu, rychle a přehledně.

Co pro vás bude ještě důležitější, je dostupnost dat ze všech účtů na jediném místě. Můžete sledovat, kolik máte na svých účtech dohromady uloženo, srovnávat, za co jste napříč všemi účty utráceli peníze. Díky rozdělení transakcí do kategorií budete mít přehled, kolik jste ze všech účtů dohromady utratili za jídlo, pohonné hmoty a zábavu nebo třeba kolik peněz z rodinného rozpočtu utratili další členové rodiny.

6. pád: O kom, o čem? O budoucnosti bankovnictví

Richee se neustále vyvíjí a doplňuje nové služby. Zajímavou funkcí je například zadávání plateb prostřednictvím QR kódu, brzy budete mít také možnost uložit si k platbě účtenku a další dokumenty spojené s nákupem. Představte si sami sebe nad výpisem z účtu – pamatujete si, za co jste před měsícem platili v obchodě? Nepamatujete? S Richeem ani nemusíte, jednoduše si k platbě uložíte účtenku a můžete si kdykoli zkontrolovat, co jste kupovali. Budete to mít bílé na fialovém v Richeem.

V roce 2019 čekají Richeeho další velké změny. Připojí se k dalším bankám, které zpřístupní své účty. Nabídne vám plánování rodinného rozpočtu nebo financí vašich dětí. Stane se pomocníkem, který za vás bude hlídat, kolik peněz z vašich účtů odchází, a upozorní vás, pokud plánovaný rozpočet překročíte. Umožní vám platit mobilním telefonem prostřednictvím služeb Google Pay a Apple Pay. A nabídne řadu dalších novinek včetně nových produktů.

7. Pád: S kým, s čím? S každým, kdo chce ušetřit

S Richeem ušetříte čas, protože už nebudete muset své účty sledovat a spravovat zvlášť, ale budete je mít všechny na jednom místě.

S Richeem ušetříte peníze, protože vám nabídne výhodný úrok na svém běžném Richee účtu. Je přitom jen na vás, zda si ho založíte. Ale měli byste vědět, že účet a platební kartu získáte zdarma a bez zbytečných podmínek. Pokud cestujete do ciziny, jistě přivítáte i bezkonkurenčně nízké poplatky za platby a výběry v zahraničí, stejně jako bezkonkurenční kurzy.

S Richeem si ušetříte nervy, protože už nebudete hledat, zda a z kterého účtu jste zaplatili třeba fakturu za telefon. V Richeem si jednoduše vytvoříte kategorii a všechny platby do ní zařadíte, ať odešly z kteréhokoli vašeho účtu.
S Richeem si ušetříte nejistotu, zda budete mít před výplatou dostatek peněz. Jednoduše si naplánujete rozpočet a můžete kdykoli zkontrolovat, jestli je na vašich účtech dostatek financí… třeba na SIPO. Anebo dokonce tento měsíc zvládnete ušetřit další peníze na letní dovolenou?

Zkuste to s Richeem. Najdete ho 24 hodin denně a 7 dní v týdnu na jeho webu nebo přímo v Google Play a App Store.