14. 12. 2018

S Bankou CREDITAS po republice: České Budějovice

Krajské město na soutoku Vltavy a Malše. S více než 750letou tradicí vaření piva, řadou významných památek a charakteristickým čtvercovým náměstím. Město, ze kterého vyjel první vlak na našem území. A také město, kde již řadu let najdete pobočku Banky CREDITAS. Vítejte v Českých Budějovicích.

Počátky mnoha českých měst leží v oparu minulosti, ze které se nedochovaly žádné záznamy. To ale není případ Českých Budějovic, historie jejich vzniku je přesně doložena: město založil v roce 1265 český král Přemysl Otakar II. Na vývoji města se mnohokrát podepsaly válečné konflikty, první nájezd útočníků zažily České Budějovice již 12 let po svém založení. V roce 1279 bylo město poprvé, ale nikoli naposledy ve své historii dobyto. 

Rozkvět zažily České Budějovice až na počátku novověku. Relativně klidné 16. století přineslo městu dříve nevídanou prosperitu, a to především díky dolům, v nichž se v širokém pásu kolem Rudolfova těžilo stříbro. Řada dolů ležela přímo na pozemcích Českých Budějovic, které tak z těžby získávaly nemalé podíly. Kromě stříbra se těžilo také zlato, železná ruda nebo uhlí. Významným zdrojem příjmů bylo také pivovarnictví, vždyť várečné právo získali měšťané již při založení Českých Budějovic.

Prosperitu ukončil na přelomu let 1618 a 1619 další vojenský konflikt. Na druhou stranu války přinesly městu i jeden výjimečný okamžik – v letech 1634 a 1635 v něm byly ukryty české korunovační klenoty a České Budějovice se dočasně staly hlavním městem, do kterého se přestěhovaly důležité úřady z válkou sužované Prahy.

České Budějovice na počátku 19. století, kdy sem byla přesunuta krajská správa z Písku a Tábora. Do té doby nevelké město se brzy stalo významným centrem, které v září 1827 zažilo českou premiéru revolučního dopravního prostředku – železnice. Koněspřežná dráha z Českých Budějovic do Lince dokázala za v té době neuvěřitelně krátkou dobu přepravit ohromující objem nákladů a městu tak přinesla rychlý rozvoj obchodu. Když v prosinci 1872 opustil trať poslední kůň a o rok později celou dráhu ovládly parní lokomotivy, byly již České Budějovice významným centrem s řadou průmyslových podniků.

Dnešní České Budějovice s téměř 94 000 obyvateli jsou centrem Jihočeského kraje, významným dopravním uzlem a především místem, kam stojí za to přijet na návštěvu. Město nabízí řadu památek a zajímavostí, ale současně není tak přeplněno turisty jako nedaleký Český Krumlov nebo Hluboká.

Jak se k nám v Českých Budějovicích dostanete

Autobusem, trolejbusem, vlakem i vlastním autem. Naše pobočka sídlí na adrese Lannova tř. 63/41, jen několik minut chůze od hlavního železničního nádraží a přilehlých zastávek MHD. Pokud přijedete autem, najdete poblíž pobočky několik menších parkovišť anebo můžete využít asi 300 metrů vzdálené velké parkoviště v Mercury centru.

Jihočeská metropole na vlastní oči

České Budějovice charakterizuje poklidná atmosféra v okolí turis- tických památek. Nemusíte se obávat hodinových front před vstupem ani všudypřítomných dotěrných prodejců kýčovitých suvenýrů. Co byste v jihočeské metropoli neměli přehlédnout?

Náměstí Přemysla Otakara II.
Druhé největší čtvercové náměstí v Česku (větší plochu má pouze náměstí ve Vysokém Mýtě) má po svém obvodu pět desítek barokních a renesančních domů s loubím. Pozor dejte na bludný kámen zasazený do dlažby poblíž Samsonovy kašny. Podle místní pověsti ten, kdo kámen překročí po desáté hodině večerní, již té noci nenajde cestu domů. Vzhledem k bohaté nabídce hospůdek v blízkém okolí může být tato pověst zcela pravdivá.
Náměstí Přemysla Otakara II. je na titulním obrázku tohoto článku.

Věž Železná panna a hradby
Čtyřpatrovou hradní věž najdete na Zátkově nábřeží. Je jedním z posledních pozůstatků bývalého gotického opevnění města. Podle pověsti byla ve věži mučírna s krutým mučicím nástrojem zvaným železná panna, po které věž získala své jméno. Pravdivost pověsti není potvrzena, při výkopech se ale na místě našly lidské kosti…

České Budějovice - Železná panna

Klášter dominikánů
Nejstarší stavba Českých Budějovic pamatuje založení města. S klášterem souvisí chrám Obětování Panny Marie, nejcennější místní historická památka, ve které se dochovala malířská výzdoba ze 14. a 15. století. Klášter a chrám najdete na Piaristickém náměstí, pár desítek metrů od náměstí Přemysla Otakara II.

České Budějovice - Dominikánský klášter

Samsonova kašna
Jeden ze symbolů Českých Budějovic najdete uprostřed náměstí Přemysla Otakara II. S průměrem 17 metrů patří barokní dílo z 1. poloviny 18. století mezi největší tuzemské kašny.

České Budějovice - Samsonova kašna

Černá věž
Spolu s náměstím a kašnou nejčastější turistický cíl města. V době výstavby ve druhé polovině 16. století byla se svými 72 metry výjimečně vysokou stavbou. I dnes její ochoz ve výšce 46 metrů nabízí výborný výhled na město.

České Budějovice - Černá věž

Nepřehlédněte v okolí

Hluboká
Novogotický zámek charakteristický svými bílými zdmi patří mezi nejznámější české památky. Velkoryse zdobené interiéry nabízejí návštěvníkům výjimečný zážitek korunovaný skvělým výhledem ze zámecké věže. Měli byste ale vědět, že Hluboká je v itineráři mnoha cestovních kanceláří a v turistické sezoně je zde plno. Pokud můžete, navštivte zámek raději mimo hlavní sezonu, odměnou vám bude klidnější prohlídka.

Zámek Hluboká

Zámek Mitrowicz
Skvěle zrekonstruovaný zámek s obnoveným parkem najdete na břehu Lužnice poblíž Týna nad Vltavou, přibližně 35 km severně od Českých Budějovic. Pokud hledáte romantickou památku, do které zatím nenašly cestu davy turistů, je Mitrowicz ideální volbou. Mimochodem, na zámku můžete strávit i noc v původních pokojích upravených na apartmány.

Zámek Mitrowicz