3. 4. 2018

S Bankou CREDITAS po republice: Hradec Králové, Salon republiky

Svoji šestnáctou pobočku otevřela Banka CREDITAS v prosinci 2017 v Hradci Králové. Zveme vás k návštěvě nové pobočky a města, které se od první poloviny 20. století po zásluze pyšní titulem Salon republiky.

Historie Hradce Králové sahá do 10. století. V místech dnešního města bylo slovanské hradiště a později sídlo knížete. Ve 13. století byl Hradec svobodným královským městem. Časem se stal po Praze nejvýznamnějším českým sídlem. Vážným zásahem do rozvoje města bylo ve druhé polovině 18. století rozhodnutí změnit Hradec Králové na pevnost. Město přišlo o část obyvatel a jeho další územní vývoj byl na více než sto let omezen hradbami a strategickými zájmy armády. Zrušení pevnosti na konci 19. století spolu s uvážlivým přístupem vedení města přinesly Hradci období, v němž vznikly památky, které byste při návštěvě neměli přehlédnout.

Hradec Králové historický

Prohlídka města začíná v historickém centru – na Velkém náměstí. Jeho dominantou je gotická katedrála sv. Ducha ze 14. století. U katedrály stojí Bílá věž ze 16. století. Sloužila jako zvonice a strážní věž. Během prohlídky uvidíte Augustina – druhý největší zvon v Čechách. Věž s vyhlídkou je otevřená celoročně. Z jejího ochozu spatříte celé město a v případě dobré viditelnosti také Krkonoše a Orlické hory.

Využijte některý ze čtyř městských procházkových okruhů, které vás provedou významnými historickými i architektonickými památkami. Okruhy jsou barevně odlišeny. Historickým centrem města vás provede I. procházkový okruh (hnědý). Jeho první stanoviště je u radnice – v těsné blízkosti katedrály sv. Ducha. Okruh vás dovede k místním gotickým, renesančním a barokním památkám.

Jak se k nám v Hradci dostanete

Banka CREDITAS sídlí v Hradci Králové na rohu Eliščina nábřeží a Mostecké ulice (mapa). Nejbližší parkoviště je na nábřeží v těsné blízkosti pobočky, je však placené stejně jako všechna místa v centru města. Pokud přijedete MHD, vystupte na zastávce Adalbertinum, která je od pobočky vzdálena asi 200 metrů. Jestliže do Hradce cestujete vlakem nebo autobusem, pro jízdu z hlavního nádraží nebo autobusového terminálu využijte linky 2, 5, 6, 15, 16 nebo 17.

Salon republiky

Chcete-li zjistit, proč je Hradec Králové nazýván Salonem republiky, rezervujte si dvě hodiny času na II. procházkový okruh (stříbrný). Začít můžete u pobočky Banky CREDITAS na rohu Eliščina nábřeží a Mostecké ulice. Pokud se od pobočky vydáte po nábřeží vpravo, dojdete po 50 metrech chůze k Weinhengstovu domu. Na budově v novorenesančním slohu si prohlédněte zdobené omítky a sochu královny Elišky Rejčky, patronky města.

Po 150 metrech dorazíte na začátek II. procházkového okruhu – k budově Muzea východních Čech. Modernistická stavba dle návrhu Jana Kotěry je významným architektonickým skvostem. Právě díky Kotěrovi, Gočárovi, Liskovi a dalším architektům získal Hradec v první třetině 20. století neopakovatelnou atmosféru moderního a přitom atraktivního města.

I když nejste znalci architektury, na vycházce městem oceníte, jak elegantní mohou být budovy, u nichž obvykle preferujeme spíše jejich praktickou funkci. Druhá zastávka procházkového okruhu vás zavede například k Palace garážím, unikátní stavbě architekta Josefa Fňouka. Pohled na 85 let starou budovu nutí k zamyšlení, proč se s podobnou elegancí nestaví současné parkovací domy.

Na třetí zastávce okruhu spatříte více než 100 let starý Pražský most, jednu z nejznámějších staveb města. Uvidíte také velkoryse vystavěná náměstí Masarykovo a Ulrichovo, po nich další zastávky – fascinující mix konstruktivismu, funkcionalismu, secese a dalších architektonických stylů první třetiny 20. století.

Podrobné popisy památek i mapu s procházkovými okruhy najdete na webu Magistrátu města Hradce Králové.

S dětmi za zábavou

Vezměte do Hradce Králové také své děti. Možná je architektonické památky města nezaujmou. Ale nezoufejte! I nejmladší generaci má město co nabídnout. Asi 400 metrů od pobočky Banky stojí na náměstí 5. května dětská železnice. Vláčky jsou připraveny od května do září svézt malé cestovatele. Mimořádné jízdy se konají na Mikuláše, na Štědrý den i při dalších příležitostech. Železnička nejezdí denně, doporučujeme proto před návštěvou ověřit provozní dobu na jejím webu.

Dávají vaše děti přednost přírodě před technikou? Pak je pro ně připraveno největší sladkovodní akvárium v ČR s podvodním tunelem. Obří akvárium najdete zhruba 1,5 km od naší pobočky (Baarova 1663/10).

Nepřehlédněte v Hradci

Malá vodní elektrárna "Hučák" – secesní elektrárna na Labi u jezu Hučák je dodnes v provozu, o víkendech ve 14 hodin si ji můžete projít s průvodcem. V budově sídlí také informační centrum Obnovitelné zdroje s interaktivními exponáty (Křižíkova 233). 

Galerie moderního umění – přehlídka moderních českých výtvarníků na jednom místě. Galerie sídlí v historickém centru města (Velké náměstí 139–140).

Hvězdárna a planetárium – noční pozorování oblohy, přednášky a další akce pro veřejnost. Hvězdárna stojí na jižním okraji Hradce (Zámeček 456/30).

Nepřehlédněte v okolí

Chlum

Bojiště rozhodující bitvy v prusko-rakouské válce 1866. Celoročně otevřené muzeum (od října do března jen o víkendech) a rozhledna přístupná od dubna do října. Příjezd: po silnici I/35 ve směru na Jičín a Liberec, přibližně 10 km severozápadně od Hradce.

Hrádek u Nechanic

Zámek postavený v 19. století ve stylu romantické neogotiky s celoročně přístupným parkem. Příjezd: zámek leží asi 15 km západně od Hradce, při cestě autem doporučujeme silnici II/324 směr Nový Bydžov, v Nechanicích odbočte na komunikaci
do Hrádku.

Kuks

Barokní hospital s historickými interiéry a expozicí Českého farmaceutického muzea. Naučná stezka do Braunova Betléma –
lesní sochařské rezervace s díly Matyáše Brauna. Příjezd: Kuks se nachází asi 30 km severně od Hra