22. 11. 2019

S Bankou CREDITAS po republice: Karlovy Vary

Nejslavnější české lázně s horkými prameny, kolonádami a nepřeberným množstvím památek. Rodiště zakladatelů slavných značek Mattoni a Moser. A také město, v němž najdete pobočku Banky CREDITAS. Vítejte v Karlových Varech.

Počátky historie osídlení Karlových Varů jsou zahaleny mlhou staletí. Nejstarší archeologické nálezy z okolí města prokázaly osídlení již v pravěku, nálezy z těsné blízkosti dnešního území města dokládají existenci sídel ve 13. století. Přesný rok založení města ale neznáme, zřejmě se tak stalo v polovině 14. století. Podle legendy spadl během lovecké výpravy jeden ze psů do tůně s tryskajícím pramenem horké vody. Vytí psa přivedlo k pramenu lovce, kteří vodu ochutnali. O objevu se dozvěděl také král Karel IV., který místo navštívil se svými lékaři a pravil, že horký pramen může mít léčebné účinky. Sám pramen vyzkoušel a podle pověsti skutečně zjistil, že voda přináší úlevu a léčí.

Ať již je legenda pravdivá, nebo ne, Karel IV. věnoval místu mimořádnou pozornost. Za svého života je několikrát navštívil a v roce 1370 propůjčil městu privilegium s výsadami svobodného královského města. Jeho syn, král Václav IV., v roce 1401 všechny výsady potvrdil a přidal status otevřeného města bez opevnění. Lázeňský charakter místa navíc podtrhl privilegiem, které přikazovalo dodržování klidu a zakazovalo nošení zbraní na území města.

Když v roce 1480 vydal norimberský lazebník a básník Hans Foltz veršovaný lexikon evropských lázeňských míst, uvedl ve svém díle jediné české lázně: Karlovy Vary, tehdy ještě nazývané „Teplé lázně u města Lokte“.

Rostoucí věhlas lázní narušilo několik katastrof, především obrovský požár v roce 1609, který zničil téměř všechny domy ve městě. Následující třicetiletá válka snížila počet obyvatel města i celé střední Evropy a výrazně omezila počet lázeňských hostů. Dalšího růstu se proto Karlovy Vary dočkaly až na konci 17. století. Lázně si oblíbily významné evropské osobnosti a díky rostoucímu přílivu peněz se rychle zvyšoval počet domů i obyvatel města. K rozvoji Karlových Varů paradoxně přispěly i napoleonské války, které vážně poškodily mnohá slavná lázeňská centra západní Evropy. Jejich klientelu pak přilákaly karlovarské lázně, které války nezasáhly a dokázaly nabídnout na svoji dobu špičkové služby.

V roce 1870 přijel do Karlových Varů první vlak po nově postavené trati do Chebu, o rok později město přivítalo první vlak z Prahy. Zavedení v té době nejmodernějšího typu dopravy znamenalo další nárůst počtu lázeňských hostů a předznamenalo další rozvoj města. Na jeho podobě se podepsali především vídeňští architekti Ferdinand Fellner a Hermann Helmer. Podle jejich projektů bylo postaveno dvacet výjimečných karlovarských staveb, například Grandhotel Pupp nebo Hotel Ambassador.

Pozici nejvýznamnějšího českého lázeňského města si Karlovy Vary udržují i v současnosti. Kromě lázeňských hostů v nich po celý rok potkáte i tisíce turistů, kteří obdivují historické budovy a lázeňské kolonády a ochutnávají zdejší léčivé prameny. Mimořádný počet návštěvníků se do města každoročně sjíždí na začátku letních prázdnin, kdy se tradičně koná jedna z nejstarších filmových přehlídek na světě – Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary.

Nejslavnější české lázně na vlastní oči

Karlovy Vary nabízejí mnoho nádherných památek a míst, která byste neměli přehlédnout. Na rozdíl od jiných známých turistických cílů ale mají jednu výhodu – většina pamětihodností leží v lázeňském centru města podél řeky Teplé. Za jediný den si tak stihnete prohlédnout všechny lázeňské kolonády a historické lázeňské domy, a pokud budete chtít, podíváte se i na některou z rozhleden, které nabízejí krásné výhledy na město a jeho okolí.

Kolonády

Karlovy Vary - Tržní kolonáda

Mlýnská, Tržní (na snímku), Vřídelní, Sadová a Zámecká. Je třeba k nejznámějším stavbám Karlových Varů ještě něco dodávat? Snad jen to, že ke kolonádám se počítají také altán Aloise Kleina a altán nad pramenem Svoboda. I v nich najdete vývěry karlovarských podzemních vod.

Historické lázeňské budovy

Karlovy Vary

Císařské lázně, Lázně III, Alžbětiny lázně a Nové lázně tvoří čtveřici dochovaných historických budov. Pozornost si ale zaslouží i řada dalších staveb v centru Karlových Varů. Při prohlídkách nezapomínejte na to, že řada budov slouží lázeňským účelům a některé prostory jsou přístupné pouze lázeňským hostům. Veřejnosti jsou proto bohužel nepřístupné i některé slavné památky, třeba monumentální skalní reliéf Ducha pramenů, který mohou spatřit pouze klienti Zámeckých lázní.

Rozhledna Diana

Karlovy Vary - Diana

Slavná karlovarská rozhledna nabízí výborný výhled na město a jeho okolí. Velkou výhodou je dostupnost i pro pohybově handicapované osoby – k rozhledně je doveze lanovka a místo 150 schodů vedoucích na ochoz rozhledny mohou využít výtah.

Vyhlídka Jelení skok se sochou kamzíka

Karlovy Vary - kamzík

Více než 200 let starý vyhlídkový altán prošel před několika lety velkou rekonstrukcí, provedenou tradičními technologiemi. Vyhlídku tak dnes najdete téměř novou, a přesto připomínající časy dávno minulé. Sochu kamzíka z roku 1851 snad ani nemusíme představovat, protože patří mezi nejznámější symboly Karlových Varů.

Jak se k nám v Karlových Varech dostanete

Jak se k nám v Karlových Varech dostanete

Karlovarskou pobočku Banky CREDITAS najdete na adrese T. G. Masaryka 58/34. Stejně jako v dalších městech jsme i tentokrát zvolili místo, kam snadno dojedete hromadnou dopravou i vlastním vozem. Jen několik minut chůze od pobočky leží autobusové nádraží a železniční Dolní nádraží. Pokud přijedete autem, můžete využít jedno z okolních parkovišť, např. ve Varšavské ulici.

Vyzkoušejte

Karlovarské oplatky

Pokud máte zkušenosti s mírně gumovou hmotou, která se pod názvem oplatky prodává v supermarketech, nenechte se odradit. Pravé lázeňské oplatky ochutnáte v Karlových Varech. Prodejce najdete na řadě míst, především v lázeňském centru. Mimochodem vůbec nejlepší jsou teplé oplatky. Pokud jste je ještě neochutnali, vyzkoušejte je při nejbližší příležitosti.

13. pramen

Pod neoficiálním názvem 13. pramen se skrývá slavná karlovarská Becherovka. Víc než 200 let starý tradiční likér je neodmyslitelnou součástí Karlových Varů. Pokud patříte mezi jeho příznivce, nezapomeňte v ulici T. G. Masaryka navštívit firemní prodejnu, kde najdete vše, co s Becherovkou souvisí. Mimochodem, skutečný 13. pramen se jmenuje Dorotka, objevili ho roku 1965 a je v současnosti nepřístupný.

Lázeňské lesy

První vycházkové cesty se v karlovarských lesích objevily již na konci 18. století. O sto let později už lesní promenády měřily desítky kilometrů a navazovaly na ně další vycházkové stezky. Dnešní lázeňské lesy nabízejí řadu výborně značených tras, ze kterých si jistě vyberete. Na vycházku si nezapomeňte vzít pevnou obuv, protože řada cest je nezpevněných a nevhodné boty by vás mohly rychle změnit z lázeňského návštěvníka na pacienta.

Vřídlo

Nejznámější karlovarský pramen Vřídlo vychrlí za minutu 2 000 litrů vody, tryská až do výšky 12 metrů a má teplotu 72 stupňů Celsia. Najdete jej na Vřídelní kolonádě. Teplota pramene je pro přímé užití příliš vysoká, voda je proto chlazena na 50 a 30 °C. Většina termální vody je odváděna do lázeňských provozů, část slouží k výrobě vřídelní soli či slavných karlovarských kamenných růží a dalších pokamenělých předmětů.

Karlovarské lanovky

Lanovka Diana. Nejznámější karlovarskou lanovkou je nepochybně Diana. Pozemní lanová dráha vozí od roku 1912 cestující ze stanice Stará louka (najdete ji nad Mariánskou ulicí) ke stejnojmenné rozhledně na Výšině přátelství. Karlovy Vary se ale v minulosti pyšnily celkem třemi lanovkami a o čtvrtou je připravila světová válka.

Karlovy Vary - lanovka Diana

Lanovka Imperial je v současnosti nejstrmější českou lanovou dráhou. Provoz zahájila v roce 1907 a spojuje Divadelní ulici s hotelem Imperial. Na pouhých 127 metrech šikmé délky překonává převýšení 54 metrů.

Lanovka Slovenská–Imperial vedla k hotelu Imperial z druhé strany kopce, z ulice Slovenské. Provoz zahájila v roce 1912 a až do svého zrušení roku 1959 byla nejstrmější českou lanovou dráhou – na 126 metrech délky vyvezla cestující o 60 metrů výše. Její pozůstatky objevíte dodnes, místo kolejí ale na tělese dráhy leží vodovodní potrubí.

Lanovka na Tři kříže měla vést na stejnojmenný vrch. Pozůstatky nedokončené pozemní dráhy dodnes najdete ve městě i ve svahu nad ním.

Nepřehlédněte v okolí

Andělská hora

Rozsáhlá zřícenina gotického hradu byla již v 19. století oblíbeným výletním místem karlovarských lázeňských hostů. Hrad leží přibližně 10 kilometrů jihovýchodně od Karlových Varů a je volně přístupný.

Lázně Kyselka

Lázně Kyselka

Komplex bývalých lázní leží na jižním okraji obce Kyselka, necelých 15 kilometrů od Karlových Varů. V jejich areálu pramení slavná minerální voda Mattoni. Kdysi úspěšné a známé lázně po 2. světové válce postupně upadaly, aby jim definitivní ránu zasadila nezdařená privatizace na počátku 90. let. Na počátku 21. století se řada budov dostala do havarijního stavu a jejich vlastníci žádali o zrušení památkové ochrany, aby mohli budovy někdejších lázní zbourat. To se naštěstí nezdařilo a v současné době jsou již některé domy opraveny a další na záchranu čekají. I přes tristní stav mnoha budov stojí Kyselka za návštěvu.