16. 3. 2018

S Bankou CREDITAS po republice: Třebíč

Malebné moravské město s téměř tisíciletou historií. Oblíbený cíl turistů se dvěma památkami zařazenými na seznam světového dědictví UNESCO – zachovalou židovskou čtvrtí a majestátní bazilikou svatého Prokopa. A také město, v němž se na sklonku 20. století začala psát historie Banky CREDITAS. Vítejte v Třebíči.

Za počátek historie Třebíče je považováno založení benediktinského kláštera moravskými Přemyslovci v roce 1101. První doložená zmínka o samotném městě pochází z roku 1277, kdy však již město nepochybně existovalo – listina totiž byla vystavena pro tehdejšího třebíčského měšťana Heřmana. O necelých 60 let později, v roce 1135, Třebíč získala městská práva, která v té době znamenala klíčovou výsadu umožňující další rozvoj. Přestože se v dalších staletích město nevyhnulo tragickým událostem, především vypálení uherskými vojsky v roce 1468, stala se Třebíč díky štědrým měšcům svých pánů významným centrem. V éře své největší slávy bylo město jedním z nejvlivnějších a nejbohatších moravských sídel, které předčily pouze Brno a Olomouc.

Pod novodobou historií Třebíče je podepsána především nedaleká jaderná elektrárna Dukovany. Její výstavba znamenala významné investice do města a rovněž nemalý nárůst obyvatelstva – zaměstnanců elektrárny. Přes rychlý rozvoj však Třebíč dokázala to, co nezvládla mnohá jiná moravská a česká města – uchránit historickou židovskou čtvrť před demolicemi nebo zásadní přestavbou. V roce 2003 se tak město dočkalo mimořádné pocty – na seznam světového dědictví UNESCO byla zapsána impozantní bazilika svatého Prokopa ze 13. století a spolu s ní také židovská čtvrť Zámostí. Ve své době šlo o jedinou židovskou památku na seznamu UNESCO ležící mimo území Izraele.

Historie na každém kroku

Není v Třebíči lepší místo na zahájení prohlídky než městská věž. Dominanta Martinského náměstí nabízí krásnou vyhlídku na město i široké okolí. Z věže si tak můžete předem prohlédnout místa, která rozhodně stojí za návštěvu, ale také největší hodinový ciferník v České republice – třebíčské věžní hodiny mají ciferník o průměru 5,5 metru s velkou ručičkou dlouhou 234 centimetrů. Nevýhodou je pouze otevírací doba – věž je návštěvníkům k dispozici jen od května do září, ve zbývajících měsících si musíte vstup předem telefonicky objednat.

Když po prohlídce vyrazíte z od městské věže na malebné Karlovo náměstí, povede vaše cesta Hasskovou ulicí. Právě v ní potkáte naši pobočku. Banka CREDITAS sídlí v Hasskově ulici dlouhá léta, původně byly naše kanceláře přímo pod věží, před několika roky se přesunuly o několik domů blíže Karlovu náměstí.

Jak se k nám v Třebíči dostanete

Banka CREDITAS má pobočku na adrese Hasskova 97/12. Pokud přijdete automobilem, můžete využít parkovací místa v blízkém okolí pobočky. Nezapomeňte prosím, že parkoviště jsou placená, a některá místa jsou značkami vyhrazena pouze pro rezidenty. Přijedete-li autobusem, dojdete za námi bez problémů pěšky, vzdálenost mezi autobusovým nádražím a Bankou CREDITAS činí přibližně 450 metrů. Jen o pár desítek metrů delší je docházková vzdálenost z vlakového nádraží. Pobočka je otevřena v pracovních dnech od 8 do 12 a od 12.30 do 16 hodin. Těšíme se na vaši návštěvu.

Karlovo náměstí vás nepochybně překvapí svojí velikostí – s rozlohou přes 2 hektary patří mezi největší v České republice. Po obou stranách si můžete prohlédnout pečlivě opravené domy s historickými fasádami, uprostřed náměstí jistě nepřehlédnete sousoší sv. Cyrila a Metoděje.

Z Karlova náměstí sejdete k řece, přejdete lávku – a jste v židovské čtvrti. Památka výjimečná nejen v českém, ale i světovém měřítku, si zachovala svůj původní půdorys a najdete v ní přes 120 historických budov, dvě synagogy a cenný židovský hřbitov. Celá čtvrť je volně dostupná, pokud si ale budete přát a bude vás minimálně pět, můžete si celoročně objednat průvodce.

Popis všech památek židovské čtvrti by vydal na samostatnou knihu. Kromě dvou synagog se dochovaly rovněž radnice, nemocnice, chudobinec a další budovy, které kdysi tvořily neodmyslitelnou součást života obyvatel židovského města. Pokud budete čtvrť procházet sami, opatřete si předem elektronického nebo papírového průvodce, pomůže vám nejen v orientaci, ale také díky němu nepřehlédnete žádné zajímavé místo. Mapy, průvodce a řadu dalších zajímavých materiálů k třebíčským památkám najdete například na oficiálním městském turistickém portálu.

Historická část Třebíče se rozprostírá na relativně malém území kolem řeky Jihlavy. Díky tomu jsou jednotlivé památky velmi blízko sebe a můžete se mezi nimi pohybovat pěšky. Z okraje židovské čtvrti tak stačí ujít doslova pár kroků, abyste došli k druhé významné památce – bazilice svatého Prokopa. Majestátní románsko-gotická stavba ze 13. století imponuje svojí velikostí, interiérem i použitým materiálem – celá stavba je ze šedé žuly, na vybrané důležité prvky použili stavitelé pískovec. Bazilika je turistům dostupná celoročně samostatně i s průvodcem.  Při plánování návštěvy ale dejte pozor na termíny bohoslužeb, kdy je chrám turistům uzavřen.

V Třebíči nepřehlédněte

Pokud se zajímáte spíše o technické památky, potěší vás větrný mlýn na Kanciborku. Navzdory názvu budícímu dojem odlehlého místa hluboko v lesích leží Kanciborek v těsné blízkosti centra Třebíče a stejně jako další památky je bez problémů dostupný pěšky. Mlýn je výjimečný svým původním účelem, nesloužil totiž k mletí obilí na mouku, ale k semletí smrkové kůry na tříslo, které bylo důležitou surovinou pro koželuhy. Budova je opravena do podoby z 19. století, bohužel však není přístupná. I zvenku však rozhodně stojí za vidění.

Spojit zábavu s historií můžete v plaveckém areálu Polanka. Vedle moderních toboganů a dalších atrakcí na třebíčském koupališti najdete také historickou dřevěnou budovu říčních lázní z roku 1934. Stavba se dochovala v původní podobě a je kulturní památkou. V posledních letech probíhá její postupná rekonstrukce.

Nepřehlédněte v okolí

Jaderná elektrárna Dukovany – druhá největší tuzemská jaderná elektrárna má vlastní infocentrum, kde můžete získat řadu zajímavých informací o elektrárně i o jaderné energetice obecně. Exkurzi lze objednat telefonicky, podrobné informace naleznete na webu společnosti ČEZ.

Dalešický pivovar – tatínkové zpozorní, maminky zblednou a děti se těší, je čas na exkurzi do pivovaru. Dalešický pivovar nabízí hned 3 prohlídkové okruhy, dva z nich zavedou návštěvníky přímo do moderního výrobního provozu, třetí představí historické budovy a technologie. Součástí 3. okruhu je rovněž ochutnávka piva přímo z tanků. Podrobné informace a kontakty jsou pro vás připraveny na webu pivovaru. Mimochodem, pokud plánujete opravdu důkladnou návštěvu a degustaci, nabízí pivovar rovněž ubytování ve vlastním hotelu…

Zámek Náměšť nad Oslavou – renesanční zámek proslul především jako reprezentační sídlo prezidenta Edvarda Beneše. Kromě nádherných interiérů, kterými vás provedou 3 prohlídkové okruhy, nezapomeňte navštívit také zámecký park s řadou vzácných dřevin. Otevírací dobu a další informace najdete na oficiálním webu zámku.