19. 5. 2020

S Bankou CREDITAS po republice: Znojmo

Historické centrum jihozápadní Moravy, proslulé vínem a nakládanými okurkami. Město s mnoha památkami, z jehož ulic můžete vkročit rovnou do národního parku. A také město, ve kterém najdete nejmladší pobočku Banky CREDITAS. Vítejte ve Znojmě.

Ač první písemná zmínka o Znojmě pochází až z roku 1048, historie místního osídlení sahá do minulosti mnohem hlouběji. Bohaté archeologické nálezy dokazují, že zde lidé žili již v době předhistorické. Brod na řece Dyji byl křižovatkou starých obchodních cest a přilehlé místo se brzy stalo centrem obchodu a řemesel. V 8. století našeho letopočtu se na skalním ostrohu, který dnes patří do znojemské městské části Hradiště, nacházelo rozsáhlé staroslovanské hradiště. Po jeho zničení Maďary v polovině 10. století sice došlo k obnově, ale již v následujícím století Přemyslovci nechali vystavět zcela nový hrad na druhé straně Gránického potoka – na okraji dnešního města Znojma.

U křižovatky významných kupeckých cest brzy vzniklo velké tržiště a v jeho blízkosti rychle rostla další obydlí, která se stala základem nového města. Ve 13. století král Přemysl Otakar I. Znojmo povýšil na královské město, první svého druhu na jižní Moravě. Díky královské přízni získalo Znojmo mohutné hradební opevnění a stalo se nejsilnější pevností na jižní hranici přemyslovského státu.

I v dalších staletích hrálo Znojmo výraznou roli v naší historii, jeho význam ale postupně klesal a dominantní roli v moravském regionu postupně převzalo Brno. Jedním z důvodů byly drastické následky válečných konfliktů, které mnohokrát zasáhly do života znojemských obyvatel: za třicetileté války město obsadili a vydrancovali Švédové, v 17. století Znojmo ohrožovala turecká vojska, v napoleonských válkách přes město prošli Rusové i Francouzi a v roce 1809 v blízkosti Znojma proběhla bitva mezi rakouskými a francouzskými vojsky. O půlstoletí později, v roce 1866, město trpělo znovu – po bitvě u Hradce Králové prošla vítězná pruská armáda většinu českých zemí a rekvírovala vše, co se dalo. K dovršení všeho zlého vojáci mezi obyvatelstvo zavlekli epidemii cholery…

Jen několik let po pruském utrpení ale město dostalo dar, který v 19. století znamenal téměř jistou cestu k prosperitě: železnici. V roce 1870 byla do Znojma přivedena odbočka ze Státní dráhy Vídeň–Hrušovany nad Jevišovkou–Brno, o rok později zahájila provoz důležitá Severozápadní dráha Vídeň–Znojmo–Jihlava–Nymburk–Praha. Železnice podpořila nejen rozvoj místního průmyslu, ale také zemědělství, zejména zelinářství a sadovnictví. Netrvalo dlouho a nakládaná znojemská okurka v originálním sladkokyselém a kořeněném nálevu se stala respektovaným pojmem nejen v českých zemích, ale také v zahraničí.

Nedílnou součástí znojemské historie je také víno. V okolních obcích najdete řadu vinných sklepů, vždyť réva se zde pěstuje již od 12. století. Díky příznivému klimatu a vhodnému složení půdy se na Znojemsku daří jakostním odrůdám bílých vín, jako je například Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené nebo Sauvignon. Již ve středověku znojemské víno získalo přídomek „víno králů“, mezi odběratele totiž patřil i Pražský hrad.

Dnešní Znojmo nabízí překrásnou kombinaci mnoha historických památek, vinařství a moderního města. Na návštěvu Znojma můžete vyrazit v kterémkoli ročním období, pokud jste milovníky vína, doporučujeme tradiční podzimní Znojemské historické vinobraní, které není jen přehlídkou vinařského umění, ale nabízí také řadu kulturních akcí. A pokud nemáte rádi velké slavnosti plné návštěvníků, můžete vyrazit do klidné přírody národního parku Podyjí. Začíná hned na konci posledních městských ulic v jihozápadní části města.

Jak se k nám dostanete

Jak se k nám dostanete

Autobusem, vlakem i vlastním autem. Naši pobočku najdete na adrese náměstí Svobody 208/16. V bezprostřední blízkosti je autobusová zastávka Znojmo, nám. Svobody, lázně, kterou obsluhuje řada linek MHD a příměstské dopravy. Při cestě z autobusového nebo vlakového nádraží můžete využít některou z linek MHD. Pokud přijedete osobním autem, najdete placené parkoviště přímo před pobočkou.

Znojmo na vlastní oči

Cesta za památkami přes národní park? To zažijete jedině ve Znojmě. Historické rozmístění starého a nového osídlení na obou stranách údolí Gránického potoka totiž znamená, že při pěší cestě po znojemských památkách projdete okrajem národního parku Podyjí. Nemusíte se ale bát, procházka není dlouhá a převýšení dosahuje jen několika desítek metrů.

Rotunda svaté Kateřiny

Jedna z nejvýznamnějších románských staveb v České republice byla kdysi součástí původního přemyslovského hradu z 11. a 12. století. Výjimečná je především zachovanými románskými malbami z roku 1134. Pokud chcete památku navštívit, zajistěte si v předstihu rezervaci, jedné prohlídky se totiž smí zúčastnit maximálně 10 osob.

Rotunda svaté Kateřiny

Znojemský hrad

Původní přemyslovský hrad byl v průběhu staletí několikrát přestavěn až do současné podoby barokního zámku. V jeho interiérech dnes najdete expozici historického nábytku a další artefakty představující život v raném novověku. Za návštěvu stojí i překrásná deblínská kaple.

Znojemský hrad

Minoritský klášter

Původně minoritský a později františkánský klášter sloužil v 19. století jako věznice. Při stavebních úpravách byl bohužel značně poškozen, a jeho kostel byl dokonce zbořen. Od roku 1945 je areál v muzejní správě a v současné době slouží jako úložiště sbírek. Na rozdíl od rotundy a hradu je klášterní areál přístupný celoročně.

Městské opevnění

Památkou na někdejší silnou hraniční pevnost Znojmo je dochované městské opevnění ze 13. století. Původní opevnění tvořily čtyři brány a několik hradebních pásem. Po zrušení pevnosti byl vnější hradební příkop zasypán a na jeho místě vznikly městské parky. Do současnosti se dochoval dlouhý úsek hradeb s baštami a také Vlkova věž.

Znojmo - městské opevnění


Vyzkoušejte

Znojemské podzemí

Unikátní systém podzemních chodeb pod Znojmem dosahuje délky 27 kilometrů a má v některých místech až čtyři patra. Jeho nejstarší části zřejmě pocházejí z přelomu 14. a 15. století, kdy sloužily k hospodářským účelům. V době existence znojemské pevnosti bylo podzemí významným strategickým a obranným prostředkem. Zřejmě právě z tohoto důvodu je systém chodeb značně spletitý a nepřehledný, aby případný útočník rychle ztratil orientaci. Dnes znojemské podzemí nabízí prohlídkové okruhy a pořádají se zde také kulturní akce.

Radniční věž

Jeden ze symbolů Znojma pochází z poloviny 15. století. Na výšku měří 79,5 metru a z jeho ochozu je za jasného počasí krásný pohled nejen na město a blízké okolí, ale také na Českomoravskou vrchovinu, Pálavské vrchy a při výborné viditelnosti i na vzdálené vrcholky rakouských Alp.

Národní park Podyjí

Jediný moravský národní park, vyhlášený roku 1991, se rozkládá podél hlubokého meandrovitého údolí Dyje mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem. Nabízí výjimečně zachovalou přírodu, téměř nenarušenou lidskou činností, celé území parku totiž bylo od 50. do 80. let 20. století uzavřeným pohraničním pásmem, v němž kromě vybavení pro ochranu hranic nebylo možné stavět. Na druhé straně hranic na národní park Podyjí navazuje rakouský národní park Thayatal.

Víno

Navštívit Znojemsko a neochutnat výsledky pečlivé práce místních vinařů? Nemožné! Mezi nejznámější patří vedle Znojma vinařské obce Šatov, Nový Šaldorf, Lechovice, Dolní Kounice, Miroslav či Ivančice, výborný mok ale najdete na mnoha dalších místech regionu, který se oficiálně nazývá Znojemská vinařská podoblast.

Nepřehlédněte v okolí Znojma

Zámek Vranov nad Dyjí

Původní obranný hrad má velmi dlouhou historii, zmiňuje se o něm už Kosmova kronika. Po velkém požáru v roce 1665 nechali majitelé původní hrad přestavět na barokní zámek, další úpravy následovaly v 18. a 19. století. Dnes je vranovský zámek dokonalou ukázkou středoevropského baroka a díky svému pohádkovému vzhledu oblíbeným cílem malých i velkých návštěvníků. Vranovský zámek zaujal i filmaře, najdete ho ve známé pohádce Nesmrtelná teta nebo v akčním filmu xXx.

Vranov nad Dyjí

Ruční papírna Želetice

Mezi turisticky oblíbené cíle pohoří Jeseníky patří ruční papírna ve Velkých Losinách. Mnohem méně se ví, že výrobu ručního papíru můžete najít i nedaleko Znojma. Ruční papírna Stará škola zahájila výrobu tradičním způsobem v roce 1998 a v rámci exkurze nejen zhlédnete výrobní proces, ale také si můžete výrobu ručního papíru sami zkusit. Obec Želetice leží zhruba 15 kilometrů severozápadně od Znojma.

Areál čs. opevnění a železné opony v Šatově

Deset kilometrů jižně od Znojma, v těsné blízkosti hranic s Rakouskem, leží městys Šatov. A právě zde si můžete připomenout dvě období 20. století – rozsáhlou, avšak nikdy nedokončenou soustavu opevnění z období první republiky a éru železné opony z dob socialismu. V Šatově najdete vzorně opravený pěchotní srub MJ – S3 Zahrada, je uveden do podoby z osmdesátých let a vybaven výzbrojí a výbavou používanou čs. armádou ve druhé polovině 20. století. V areálu najdete i lehké opevnění – řopík vz. 37, protitankové a protipěchotní překážky, pohraniční strážní věž nebo repliku signální stěny, která kdysi chránila hraniční pásmo.

Areál čs. opevnění a železné opony v Šatově