21. 11. 2018

STAP ustál nástup levné konkurence a nyní dodává do 30 zemí světa

Stuhy a jiné úzké textilie se ve Šluknovském výběžku tkají už více než 200 let. Na místní tradici navazuje společnost STAP z Vilémova u Šluknova, která se svými 290 zaměstnanci patří mezi největší evropské výrobce elastických a neelastických stuhařských výrobků, zdrhovadel a netkaných textilií. Podnik má dva závody, ve Vilémově a Velkém Šenově, kde na nejmodernějších strojích za rok vyrobí a pošle do světa přes 200 milionů metrů materiálu.

Výrobky přitom nemíří jen do oděvního nebo obuvnického průmyslu či velkoobchodů s textilní galanterií – STAP zásobuje i firmy z automobilové, elektrotechnické nebo stavební branže v celé Evropské unii i dalších evropských zemích, dále ve Spojených státech, Jižní Americe nebo třeba Japonsku.

Ačkoliv má STAP obrovskou tradici a je úspěšný i na současném globálním trhu, v minulých letech se musel popasovat s dravým nástupem levné konkurence z Asie, která stála za krizí zdejšího textilního průmyslu. Firma, jež po pádu plánovaného hospodářství ztrácela tradiční trhy, musela reagovat. Jinak jí hrozil osud jiných českých textilek, jako byly OP Prostějov nebo Textilana, které se nedokázaly přizpůsobit novým podmínkám a i přes velké renomé a dlouhou historii musely skončit.

Zásobují Jaguar, Audi nebo IKEA

STAP proto otočil kormidlem a vsadil na proměnu firmy, opírající se o tradiční produkty, ve výrobce, který si najde cestu k průmyslovým podnikům a automobilkám. To se podniku ze Šluknovského výběžku povedlo a nyní tvoří průmyslové produkty až 60 procent celé výroby. "Pomohlo nám, že jsme i při této změně kurzu mohli využít naše tehdejší technologie a nemuseli výrazně investovat do nových," popisuje David Sklenář, šéf obchodního oddělení firmy STAP.

STAP je sice stále jednou z posledních společností v Evropě, které dosud vyrábějí klasické žakárové stuhy určené hlavně pro lidové kroje a jiné dekorativní účely, těžiště firemní výroby už však leží jinde. A to přímo mezi zvučnými firmami, jako jsou automobilky Jaguar a Audi, švédský nábytkářský gigant IKEA nebo mnohé světové oděvní značky, pro jejichž sportovní kolekce vyrábí např. reflexní a svítící stuhy.

"Opustit levné oděvní odvětví a zamířit do náročnějšího segmentu, jako jsou technické textilie, pro nás byla tehdy jediná možnost, jak přežít. Technické textilie se totiž využívají zejména v automobilovém průmyslu, a proto musí mít jejich výrobci různé certifikáty a zkoušky. A to není zrovna doména asijských firem," říká David Sklenář.

"Asijská konkurence sice existuje i v této branži, musí se u ní ale objednávat v obrovských množstvích, a to přitom bez záruky kvality. To pak může odběratele ve výsledku stát hromadu peněz. Automobilky navíc chtějí mít výrobu jednotlivých komponentů pod kontrolou, takže se jim vyplatí nakupovat v Evropě, kde mají vše pod palcem," dodává.

Bez inovací by to nešlo

Klíčové pro úspěch jsou také inovace. Ani v tomto ohledu STAP nezaostává. Před několika lety například ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci představil bezpečnostní stuhy a popruhy s vetkanými optickými vlákny.

Patentovaná novinka je aktivním bezpečnostním prvkem pracovních a sportovních oděvů, protože takové stuhy jsou viditelné až na půl kilometru. Navíc vzhledem k tomu, že reflexní stuha má vlastní napájení na tužkové baterky, nepotřebuje nasvícení a je vidět i mimo záři automobilových reflektorů, což výrazně zvyšuje bezpečí zvláště v nepřehledných křižovatkách či zatáčkách.

Inovace potkala samozřejmě i výrobu tradičních žakárových stuh. "Abychom se udrželi, museli jsme vyměnit strojní zařízení. Na původním vybavení totiž byla výroba stuh na kroje velmi pomalá, protože kladla velké nároky na přípravu samotného tkalcování," vysvětluje David Sklenář. I když se v Česku každoročně pořádá Jízda králů, mladí lidé už nemají k lidovým tradicím tak blízko jako dříve. A to platí i o sousedním Slovensku nebo blízkém Maďarsku. STAP tak nyní své dekorativní stuhy dodává na nové trhy ve vzdálenějších zemích, například Japonsku nebo Guatemale.

Kdysi malé živnosti, nyní STAP

Čeští tkalci vždy vynikali ve tkané výrobě stuh a úzkých textilií. Centrum tohoto specializovaného tkalcovského řemesla přitom odjakživa bylo v severních pohraničních regionech, kde se přirozeně propojovaly generace zkušených německých a českých tkalců.

Tovární výroba ve Šluknovském výběžku začala už na počátku 19. století – tehdejší stuhařské manufaktury byly většinou malé živnosti a továrničky s dvaceti až padesáti zaměstnanci. Mnohé z nich se zaměřovaly na výrobu určitých druhů stuh, např. pevných nebo pružných. Také barevny a úpravárny původně působily jako samostatné firmy, které bělily, barvily a upravovaly pro tkalcovny buď příze, nebo režné polotovary.

Ve 20. a 30. letech devatenáctého století se malé soukromé dílny postupně spojovaly a začaly vznikat velké firmy. Jejich základním výrobním sortimentem tehdy byly tradiční prvky lidové kultury zhmotněné do podoby žakárských zdobicích stuh. Následně přibylo široké spektrum hladkých a adjustačních stuh včetně popruhů a prýmků. V této výrobní skladbě místní podniky pokračovaly až do konce 40. let minulého století, kdy spojením několika samostatných subjektů vznikla firma STAP.

Od krojů až po auta

Od krojů až po auta

Sortiment firmy STAP je v současnosti nezvykle pestrý. Najdete v něm stuhy pro tradiční místní kroje nejen v Česku, izolační stuhy pro elektrotechnický průmysl, klasické i suché zipy, tkané etikety a znaky pro oděvní průmysl a uniformy, pružné stuhy, šňůry, popruhy pro různá použití, ale i netkané textilie určené pro automobilový průmysl. Průmyslové výrobky přitom tvoří až 60 procent stávající produkce, na ty tradiční nyní připadá zbytek.

Banka CREDITAS – banka se silnými českými kořeny

Banka CREDITAS – banka se silnými českými kořeny

Podporujeme české firmy, výrobce a průmyslníky. Kromě firemního financování jim poskytujeme také nejvýhodnější individuální kurzy na českém trhu. Díky našim devizovým konverzím řada společností významně snižuje své náklady na směnu. Dlouhodobě spolupracujeme například s firmou STAP, která patří mezi největší evropské výrobce elastických i neelastických stuhařských výrobků a zdrhovadel.