7. 6. 2019

Trávoborci z Jičína

Každý pátý zahradní traktor v Česku se zrodil ve výrobních halách společnosti Seco Industries. Jičínská firma je jejich největším tuzemským výrobcem a své traktory úspěšně vyváží do celého světa. Klíčem k úspěchu je především špičková kvalita, díky které mezi zákazníky Seco Industries najdete i elitní fotbalové kluby, jejichž trávníky vyžadují tu nejlepší péči.

Hustý, svěží a přesně zastřižený trávník je vizitkou nejen fotbalových hřišť, ale také mnoha soukromých zahrad. Kvalitní údržba a sekání trávníku znamená i v domácích podmínkách každý rok stovky hodin práce. Není proto divu, že stále více zahrádkářů při nákupu nové techniky přechází od klasických sekaček a levných neznačkových zahradních traktorů k profesionálním výrobkům. Vyšší náklady na pořízení jim totiž kvalitní traktor postupem času vrátí větším pohodlím při práci, delší životností a širší nabídkou funkcí a doplňků.

Rozdíl je samozřejmě i v rychlosti sekání – zahradní traktor poseká za stejnou dobu několikanásobně větší plochu než klasická rotační sekačka. Sami si odpovězte na otázku: Chtěli byste velkou zahradu sekat pět hodin sekačkou, nebo raději stihnete stejnou práci traktorem za jedinou hodinu? Na rostoucí poptávku ze strany majitelů zahrad zareagovali i výrobci – vedle špičkových profesionálních produktů nabízejí i traktory menší, a tím samozřejmě i finančně výhodnější. Mezi lídry tuzemského trhu patří jičínská společnost Seco Industries – kaž- dý pátý zahradní traktor prodaný na českém trhu pochází právě od ní.

130 let práce šikovných strojařů

Pohled do historie dnešní společnosti Seco Industries nás zavede až do 19. století. V roce 1888 založil František Knotek se svými bratry v Jičíně továrnu na výrobu hospodářských strojů a nářadí. Firma Knotek a spol. se brzy dostala na špici svého oboru. Mezi velké úspěchy v historii společnosti patří například rok 1904, kdy jako první na území tehdejšího Rakousko-Uherska zahájila výrobu samovazačů. Výroba se postupně rozrůstala a úspěšně přežila i krizová období včetně druhé světové války. Například ve válečném roce 1941 vyráběla továrna tyto stroje: lehký typ vazače, samovazač s autopředkem, žací stroje, travní stroje čtyř typů, samovyklápěcí pohrabovače čtyř typů, šestiválcový obraceč sena, obraceč jetele, drtiče píce, rozbíječ bramborové natě, brusy a zesílený traktorový vazač.Zahradní traktor z roku 1891 o výkonu dvou koní
Zahradní traktor z roku 1891 o výkonu dvou koní

V roce 1945 byla společnost znárodněna a později se začlenila do národního podniku Agrostroj. I pod novou značkou se podnik dále rozvíjel – v roce 1960 zahájil výrobu těžkých zemědělských strojů, od druhé poloviny 60. let vyráběl válce pro spalovací motory. Areál továrny se postupně rozrostl o provozy potřebné pro novou výrobu: tavírnu, odlévárnu a obráběcí linky.

I v nových ekonomických podmínkách a po privatizaci v roce 1994 se firma udržela na výsluní a pokračovala ve vývoji nových produktů. Od roku 2017 vyrábí a dodává své výrobky pod novým logem SECO. Symbol nosorožce v logu přitom znamená nejen typické vlastnosti tohoto zvířete – stabilitu, pevnost, neohroženost a nezastavitelnost –, ale také jeho schopnost pohltit obrovské množství trávy. Moderní zahradní traktory značky SECO totiž jsou stejně jako nosorožec "velkými žrouty trávy".

Vertikutátor SECO
Vertikutátor SECOSněžná fréza SECO
Výrobce myslí i na sněhové řetězy pro provoz traktorů v zimních podmínkáchVýrobní linka SECO
Zakázková výroba traktorů do Francie

Od zahrádky přes parky až po hřiště

Základem úspěchu společnosti SECO je nabídka zahradních traktorů pro všechny typy zákazníků – od majitelů zahrad přes firmy spravující veřejnou zeleň až po fotbalové kluby vyžadující špičkovou techniku pro trávníky na svých hřištích. V současnosti dodává SECO na tuzemský trh 11 základních modelů ve čtyřech hlavních řadách: Challenge, Starjet, Crossjet a Goliath. Osm modelů nabízí sběr posekané trávy do koše, zbývající tři jsou mulčovací.

"Asi 45 procent zahradních traktorů v Česku koupí soukromí uživatelé, stejný podíl odeberou komunální služby měst a obcí. Zbytek kupují sportovní kluby, a to od okresního přeboru až po 1. ligu, kde můžete vidět naše stroje v akci na řadě stadionů," uvádí Petr Fischer, vedoucí prodeje zahradních traktorů.

Malotraktory z Jičína se prosadily i na zahraničních trzích. Největší podíl vývozu směřuje do Německa, Francie a dalších zemí EU, své zákazníky má Seco i v Rusku, Bělorusku nebo Turecku a vývoz roste i na vzdálené trhy, jakými jsou například Čína, Jižní Korea, Austrálie nebo Nový Zéland.

Trávoborci

Tímto originálním termínem označuje společnost SECO své zahradní traktory. Pokud se ve specializované prodejně zeptáte na "trávoborce", nemusíte již uvádět značku, zkušený prodavač bude přesně vědět, jaké výrobky vám má nabídnout.

Vybírejte traktor na míru

Orientace v nabídce není příliš složitá. Pokud uvažujete o pořízení traktoru pro svůj trávník či zahradu, měli byste mít předem připravený seznam, co vše budete od svého nového pomocníka očekávat. Základní kritéria jsou stejná jako u běžných sekaček – plocha a maximální sklon pozemků, které budete traktorem sekat. Obecně platí, že čím větší je plocha, tím větší by měl být záběr žacího ústrojí, abyste u sekání nestrávili zbytečně dlouhý čas. U členitých pozemků s ostřejšími svahy je třeba také zkontrolovat, zda vybraný traktor má odpovídající svahovou dostupnost motoru. Jednoduše řečeno: zda dokáže na vašem pozemku vyjet i do největšího stoupání. Pokud je terén velmi náročný, případně se strojem počítáte i pro zimní sezonu na úklid sněhu, nabízí SECO traktory s uzávěrkou diferenciálu, parkovací brzdou a dalšími pomocníky.

Samostatnou kategorii tvoří příslušenství. K jednotlivým modelům traktorů SECO můžete vybírat z řady doplňků, ať již jde o vertikutátory, sněhové radlice, různé typy závěsů, nebo přídavné vozíky. Špičkový výrobce myslí i na takové detaily, jakými jsou sněhové řetězy pro provoz traktorů v zimních podmínkách.

Budoucnost ve znamení efektivity

S rostoucí konkurencí Seco Industries nejen přidává investice do dalšího vývoje, ale také zvyšuje efektivitu výroby. "V současném prostředí v České republice není jednoduché reagovat na požadavky v oblasti mezd a zároveň udržet a rozvíjet tržní podíl, kde existuje vysoké konkurenční prostředí," uvádí Ing. Aleš Housa, ředitel divize zahradních traktorů Seco Industries, s.r.o. "Tomuto divize zahradních traktorů čelí investicemi ke zproduktivnění výroby, a především vývojem nových strojů z oblasti profesionálního segmentu pro údržbu městské zeleně a sportovních ploch." Zákazníci společnosti Seco Industries se tak mohou těšit na nové moderní stroje, které společnost během příštích dvou let uvede na trh.

Seco Industries, s.r.o.

Seco Industries, s.r.o.

Významný světový výrobce zahradních traktorů a speciálních svahových mulčerů a jejich příslušenství. Klíčovou prioritou společnosti SECO je vlastní technický vývoj strojů, založený na jejich vysoké kvalitě, spolehlivosti a robustnosti, kterými se snaží převýšit konkurenci. Výrobní závod v Jičíně mimo jiné disponuje moderními a vysoce produktivními technologiemi na zpracování kovových materiálů.
Traktory SECO se starají o tisíce soukromých zahrad, pozemků, sadů, o sportovní hřiště a fotbalové stadiony, ale také o parky a veřejnou zeleň měst a obcí. Společnost vyváží do zemí EU, Austrálie, Nového Zélandu, USA, Číny, Ruska nebo např. Jižní Koreje. Stroje vyrobené v Jičíně pracují na všech kontinentech kromě Antarktidy. Zahradní a profesionální traktory společnost dodává pod vlastní značkou SECO.

Banka CREDITAS – banka se silnými českými kořeny

Banka CREDITAS – banka se silnými českými kořeny

Podporujeme české firmy, výrobce a průmyslníky. Kromě firemního financování či služeb platebního styku jim poskytujeme také nejvýhodnější individuální kurzy na českém trhu. Díky našim devizovým konverzím řada společností významně snižuje své náklady na směnu. Mezi naše dlouhodobé klienty patří také společnost Seco Industries, dominantní tuzemský výrobce zahradních traktorů, který významnou část své produkce vyváží do zahraničí.