18. 6. 2019

Užitečné tipy pro letní dovolenou

Pokud se chystáte v létě vyrazit do zahraničí, stojí za to dodržovat několik jednoduchých zásad pro bezpečnou správu vašich peněz.

1) ZKONTROLUJTE SI KURZ SVÉ BANKY

Ať měníte peníze doma, nebo v zahraničí, podívejte se, jaký dává vaše banka kurz. Rozdíly jsou značné, zvlášť u exotických měn. Dobrým indikátorem je kurz, za který vám banka smění koruny na eura, od něj se totiž obvykle odvozují kurzy dalších měn. U většího výběru nebo platby může dělat rozdíl v kurzu i několik set korun. 

2) POZOR NA POPLATKY U VÝBĚRU Z BANKOMATU

U některých bank zaplatíte za výběr z bankomatu v cizině i přes sto korun nebo na vás může čekat poplatek ve výši až 0,5 % z vybírané částky! Proto se vyplatí mít banku, která má veškeré zahraniční výběry zdarma bez podmínek, což jako jedna z mála nabízí třeba Banka CREDITAS.
Poplatek si ale může účtovat i provozovatel bankomatu. Při výběru jste předem na tento poplatek upozorněni a při výběru potvrzujete částku výběru navýšenou o tento poplatek. Pozor na to, vedlejší bankomat může být bez poplatku…

3) NESPADNĚTE DO PASTI JMÉNEM DCC

DCC (Dynamic Currency Conversion) znamená, že se přepočet z dané měny provede přímo do korun. Chyták je v tom, že se tato konverze provede kurzem provozovatele daného bankomatu či terminálu – a tento kurz je obvykle mnohem horší, než jakým vám směnu provede vaše banka. Přepočet vybrané částky na koruny proto v bankomatu vždy odmítněte.

4) UŠETŘETE DÍKY CESTOVNÍMU POJIŠTĚNÍ KE KARTĚ

Cestovní pojištění je často součástí služeb k vaší platební kartě. Například u Banky CREDITAS pořídíte k Mastercard Standard za 85 korun měsíčně cestovní pojištění pro celou rodinu, včetně pojištění léčebných výloh, pojištění odpovědnosti za škodu občana, úrazové pojištění, pojištění právní ochrany a také pojištění cestovních zavazadel. A to vše s vysokým krytím: například u léčebných výloh je v základu pojištěno krytí do 7 milionů korun.

5) PENÍZE MĚŇTE V ČESKU

Obvykle je výhodnější směnit si peníze už v Česku. Kurz, který dostanete v cizině, nebude nejspíš výhodný a v mnoha mimoevropských zemích vám koruny nesmění vůbec (dolary a eura obvykle ano). Když už měníte peníze v cizině, měňte je raději v bance, než ve směnárnách či na ulici.

6) PLAŤTE GOOGLE PAY a APPLE PAY

U bezkontaktních terminálů, můžete platit rovnou svým mobilním telefonem prostřednictvím aplikace Google Pay nebo Apple Pay. Je to naprosto bezpečné.

7) BUĎTE OBEZŘETNÍ

Dávejte na svoji kartu v zahraničí pozor. Zneužitá či zablokovaná karta představuje na zahraniční cestě nepříjemnou komplikaci. Pokud je to možné, dodržujte následující pravidla:

  • Mějte s sebou více karet nebo různé prostředky k platbě.
  • Poznamenejte si číslo na hotline své banky kvůli případné blokaci karty.
  • Při používání v obchodě nedávejte kartu z ruky (kvůli riziku opsání jejího čísla).
  • Nenoste všechnu svou hotovost a karty na jednom místě. Pokud vás okradou a budete mít další část peněz a záložní karty na jiném místě, můžete bez problémů pokračovat v cestě.
  • V žádném případě si nepište PIN na kartu nebo poblíž ní.
  • Pokud máte novou kartu, před objezdem do ciziny ji aktivujte a případně zvolte vlastní PIN. Doporučujeme kartu minimálně jednou použít.
  • Pokud se chystáte do exotických destinací, obraťte se před odjezdem na banku a ověřte, zda pro daný region nemá nastavené nějaké omezení.
       

8) NA DOVOLENOU SE PŘIPRAVTE VČAS

Zatímco chybějící plavky nebo sluneční brýle snadno koupíte den před odjezdem, finanční záležitosti je nutné vyřešit dříve. Potřebujete na cestu záložní platební kartu? Požádejte o ni včas, bankám trvá několik dní, než vám kartu vyrobí a zašlou. Některé banky sice nabízejí expresní vydání karty, bude vás to ale stát nemalý poplatek.
Nemáte čas na dlouhé hledání? Nejvýhodnější nabídku bankovních a směnárenských služeb na jediném místě najdete na specializované stránce Léto s CREDITAS. Ať už cestujete s hotovostí, nebo peníze vybíráte až v cizině, nabídneme vám nejvýhodnější služby s nulovými poplatky a exkluzivní kurzy amerického dolaru, eura a chorvatské kuny.