6. 8. 2019

Užitečné tipy pro návštěvu směnárny

Chystáte na cestu do zahraničí a budete kupovat cizí měnu? Připravili jsme pro vás 10 základních bodů, které byste při návštěvě směnárny měli mít na paměti.

1. Kurzovní lístek popisuje činnost směnárny

Také máte problém se zapamatováním, co znamená na kurzovním lístku "nákup" a co "prodej"? V "kamenné" směnárně byste neměli mít problém – podle platné legislativy musí směnárna na kurzovním lístku uvádět slova Nakupujeme a Prodáváme.
Komplikovanější situace může nastat, pokud si kurzy ověřujete na webu, kde se nadále běžně používají termíny Nákup a Prodej. V této situace stačí použít jednoduchou pomůcku: obchoduje se s cizí měnou a lístek popisuje činnost směnárny. To znamená, že při "prodeji" vám směnárna prodává cizí měnu za vaše české koruny. A naopak – při "nákupu" od vás směnárna kupuje cizí měnu a zaplatí vám v korunách.

2. Máte právo do 3 hodin od směny odstoupit

Do 3 hodin od směny můžete od obchodu odstoupit a směnárna vám musí směnit peníze zpět. Odstoupení provedete ve směnárně, kde jste obchod uzavřeli. Do 3hodinové lhůty se nepočítá čas, kdy je směnárna zavřená.
Právo na odstoupení je omezeno limitem 1000 eur. Pokud jste směnili vyšší částku a od směny odstoupíte, má směnárna povinnost přijmout zpět jen 1000 eur. Samozřejmě směnárně nic nebrání v tom, aby přijala zpět i vyšší sumu, takový krok je ale dobrovolný a nemůžete jej na směnárníkovi vyžadovat.

3. Směnárna vám musí vydat doklad

Směnárna je ze zákona povinna vám vydat doklad o provedeném směnárenském obchodu. Na vydání dokladu trvejte, může se vám hodit při odstoupení od směny nebo při reklamaci.

4. Směnu lze reklamovat

Pokud jste zjistili, že při směně došlo k chybě nebo vám směnárna účtovala nesprávný kurz, můžete ve směnárně podat reklamaci. Pokud ji obsluha odmítne přijmout, pošlete písemnou stížnost České národní bance, která záležitost prošetří. Alternativním řešením je podání návrhu Finančnímu arbitrovi, který může rozhodnout i o náhradě škody, která vám vznikla.

5. Kurz, za který směnárna provede směnu, nesmí být horší než kurz uvedený na kurzovním lístku

Zákon přikazuje, aby směnárny na kurzovním lístku vždy uváděly nejméně výhodný kurz ze své nabídky. Toto opatření není zákazem VIP kurzů – směnárny je smějí dál svým klientům poskytovat, nesmí je ale nabízet v rámci kurzovního lístku nebo dalších informací v provozovně a jejím bezprostředním okolí. Pokud máte nárok na VIP kurz, musíte si ho s obsluhou směnárny dojednat ústně.

6. Směnárna nesmí účtovat poplatky, kromě jasně určených výjimek

Všechny své náklady si směnárna musí započítat do nabízených kurzů a nesmí za směnu účtovat žádné poplatky. Výjimkou jsou pouze případy, kdy směnárně objektivně vzniknou dodatečné náklady (např. při pozdějším obchodu směnárny s bankou): směna mincí, proplacení šeku a platba kartou.

7. Každá směnárna může mít jiný kurz

Na internetu občas narazíte na tvrzení, že směnárny musí nabízet kurzy určené Českou národní bankou. To ale není pravda – směnárna může své kurzy stanovit podle vlastního uvážení.

8. U méně obvyklých měn si předem zjistěte kurz

Pokud by vám směnárna nabízela v nevýhodných kurzech dolary nebo eura, asi byste si nesrovnalostí všimli. Pokud ale chcete směnit méně obvyklé měny, ověřte si předem jejich kurz třeba na devizovém kurzovním lístku ČNB. Počítejte s tím, že valutový kurz ve směnárně bude horší než devizový kurz České národní banky, rozdíl by ale neměl být v desítkách procent.

9. Porovnejte nabídky

Pokud máte na výběr mezi více směnárnami, porovnejte nejprve jejich kurzovní lístky. Pokud budete směňovat větší částku, bude pro vás i desetník rozdílu mezi kurzy znamenat nezanedbatelnou úsporu. Anebo naopak ztrátu. Dávno už neplatí, že nejvýhodnější kurzy najdete v pouličních směnárnách. Jedny z nejlepších kurzů na českém trhu dnes najdete v Bance CREDITAS, která navíc všem svým klintům směňuje valuty za výhodnější devizové kurzy.

10. Bod, který snad ani nemusíme připomínat

Na závěr samozřejmost, která není pro všechny samozřejmá: směnu provádějte jen v oficiálních směnárnách. Dávno pryč je éra veksláků, kteří těžili z obrovského rozdílu mezi oficiálním a tržním kurzem západních měn. V současnosti je pokoutní nabídka extrémně výhodného kurzu spíše příznakem, že něco není v pořádku. Nezapomeňte, že falešné dolary a eura jsou nejčastěji zachycenými padělky cizích měn na území naší republiky.

Místo hotovosti cestujte s platební kartou

V zahraničních směnárnách platí místní zákony, které se mohou od českých v řadě případů lišit. Zejména v turistických oblastech můžete narazit na směnárny, které spoléhají na neznalost turistů a nabízejí velmi nevýhodné kurzy či požadují přemrštěné poplatky. Jak se těmto rizikům bránit?

Řada lidí vymění peníze už v Česku a potřebnou hotovost si vezme s sebou. To ale znamená další starost – jak peníze dobře uschovat během cesty i pobytu. Mnohem výhodnějším řešením je proto cesta s platební kartou, ještě lépe se dvěma kartami. Druhá karta vám poslouží jako záloha pro případ, že byste první poškodili, ztratili, nedostali zpět z bankomatu nebo by vám ji někdo ukradl.

Ideální karta by měla pocházet z banky, která má nulové poplatky za správu karty i za zahraniční výběry a nabízí výhodné kurzy. Vyzkoušet můžete třeba platební karty Banky CREDITAS, která vám je vydá k běžnému účtu nebo k Richee účtu. Výhodou banky jsou nulové poplatky za vše, co budete v souvislosti s kartou potřebovat: založení a vedení běžného účtu je zdarma, běžné transakce jsou také zdarma, bez poplatku je i vydání a vedení platební karty, a co je nejdůležitější: zdarma jsou všechny zahraniční výběry, bez ohledu na jejich počet a vybíranou částku. Jednoduše řečeno: ať vyberete v cizině najednou 1000 dolarů, anebo v deseti výběrech 100 dolarů, Banka CREDITAS vám nebude účtovat žádný poplatek.

Rizika, kterým byste se ve směnárnách měli vyhnout, nyní už znáte. V zahraničí vás, vaši kartu a vaše peníze ale mohou čekat další úskalí. Základní přehled největších problémů najdete v našem článku Užitečné tipy pro letní dovolenou. Co se v něm dozvíte? Třeba proč dávat pozor na past jménem DCC (Dynamic Currency Conversion), kterou některé bankomaty a terminály nabízejí. Jedná se o legální službu, která ale váš výběr smění v kurzu provozovatele přístroje. A ten může být podstatně horší než kurz vaší banky.