3. 1. 2020

VAE Controls Group: od skromných začátků mezi světovou špičku

Společnost VAE Controls vznikla v roce 1993. Její zakladatelé dokonale využili podnikatelské podhoubí v první polovině devadesátých let a založili firmu přinášející pokročilé technologie hlavně do oblastí, jakými jsou petrochemie nebo vodárenství. Jejich prvními kroky byl vývoj vlastních řídicích systémů a prodej technologií významných amerických a západoevropských výrobců na českém trhu. Brzy se ukázalo, že to byla správná cesta.

Z firmy se nejdříve stal významný EPC kontraktor a poté začala sama skupovat některé podniky, s nimiž spolupracovala. Nově zapojené společnosti postupně vytvářely základní obrysy skupiny, která dnes působí pod názvem VAE Controls Group. Tvoří ji více než deset technologických firem, v nichž pracuje celkem přes 300 vysoce kvalifikovaných zaměstnanců. Skupina působí na velmi náročných trzích na několika kontinentech a letos dosáhne konsolidovaného obratu přes jeden a půl miliardy korun. Růst obratu se dá očekávat i v dalších letech.

Dodávky pro NATO

Hlavní jádro celé skupiny tvoří dvě spolupracující firmy VAE Controls a PIK, které projektují a staví sklady pohonných hmot, čerpací stanice nebo terminály. Kromě toho dodávají vyspělé technologie zejména v oblasti manipulace s pohonnými hmotami. VAE Controls je dodavatelskou společností Severoatlantické aliance (NATO) a má na kontě vybudování několika skladů pohonných hmot na významných vojenských letištích v rámci tohoto euroatlantického bloku.

Od svých začátků v devadesátých letech došla VAE Controls Group hodně daleko – v současnosti patří mezi nejvýznamnější společnosti v oboru, a to nejen v evropském, ale i celosvětovém měřítku. Skupina má dceřiné společnosti na Slovensku, v Polsku, Číně i Bulharsku a úzce spolupracující firmy v mnoha dalších státech světa. Mezi významné trhy skupiny patří i několik afrických zemí, mimo jiné Súdán nebo Nigérie.

Příležitosti v nových oborech

I když nejdůležitějším segmentem v portfoliu společnosti zůstává petrochemie, skupina se díky rozmanitosti svých dceřiných společností rozkročila i do dalších souvisejících oborů. Třeba firma Autel je jednou z největších tuzemských společností specializujících se na problematiku systémů řízení a elektrického vybavení velkých technologických celků.

Mezi její největší projekty patří kompletní elektrovybavení některých velkých energetických celků, zároveň se ale věnuje i samostatným projektům, jako byla výstavba nových velkých rozvoden elektrické energie. Tyto projekty přitom zajišťuje pro velké firmy, například pro Třinecké železárny nebo U. S. Steel Košice.

Také další firmy ze skupiny VAE Controls Group patří k tahounům ve svých oborech. Technologické společnosti PNEUKOM a OCHI – INŽENÝRING se zabývají rozsáhlými projekty v oborech pneumatických a hydraulických systémů. Díky svému rozsáhlému know-how se mohou pochlubit zajímavými referencemi, jako jsou například výkonné kompresorové stanice pro ČEZ nebo turbokompresor pro ENERGETIKU TŘINEC. Navíc také vlastní řadu průmyslových vzorů a distribuují kompresory a komponenty významných světových značek.

Rozšiřují své know-how

V současné době pracují společnosti patřící do skupiny na několika výzkumných projektech, díky nimž výrazně rozšiřují své know-how. Společnosti VAE Controls a ELOK patří rovněž mezi výrobce vlastních zařízení, ať již se jedná o vzorkovače ropy, nebo elektrovybavení pro přístroje významných světových výrobců technologických zařízení.

VAE Controls Group patří mezi špičkové inženýrské skupiny působící v České republice a zároveň mezi významné exportéry, pracující s vysokou přidanou hodnotou.

VAE Controls Group

VAE Controls Group

Dlouhá tradice a bohaté zkušenosti

Dlouhá tradice a bohaté zkušenosti

VAE Controls Group zahrnuje několik firem, které se starají o projektování, vývoj softwaru i hardwaru, strojní výrobu, montáže a dodávky v oblasti petrochemie, energetiky a životního prostředí.

Kromě společnosti VAE Controls patří do skupiny i přerovský podnik PIK, opavský ELOK, třinecký AUTEL, pražský AS Chemoprag, TTC z Nitry a odnože VAE Controls v bulharské Sofii, čínském Pekingu a Hongkongu nebo súdánském Chartúmu. Zastoupení má skupina také v Rusku, Srbsku, Chorvatsku, Estonsku a Litvě.

Základním kamenem celé skupiny je firma VAE Controls. Ta vznikla v roce 1993 a v průběhu let si získala dominantní postavení na domácím trhu. Navíc realizovala celou řadu projektů se zahraničními partnery, které oslovila svými bohatými zkušenostmi a unikátním know-how ve všech oborech, jimž se věnuje – zejména v petrochemii a v oblasti vodohospodářských technologií.

Na klíč dodává sofistikované komplexní řešení skladování a výdeje pohonných hmot, stejně tak je předním dodavatelem technologií na klíč v petrochemii v celé střední Evropě.

Mezi její nejvýznamnější zákazníky patří české podniky Čepro, Paramo, Ostravské vodárny nebo pražské letiště Václava Havla. V cizině na služby VAE Controls spoléhají například polský Orlen, Naftobazy či Rafineria Gdaňsk, čínské firmy Petrochina, Sinopec a šanghajské letiště a také bulharská a litevská pobočka Lukoilu.

Banka CREDITAS: Banka se silnými českými kořeny

Banka CREDITAS: Banka se silnými českými kořeny

Podporujeme české firmy, výrobce a průmyslníky, kterým poskytujeme výhodné firemní financování, služby platebního styku a také nejvýhodnější individuální kurzy na českém trhu. Díky našim devizovým konverzím řada společností významně snižuje své náklady na směnu. Mezi naše dlouhodobé klienty v oblasti firemního financování patří VAE Controls Group, skupina technologických firem specializovaných na oblasti petrochemie, vodárenství a energetiky.