6. 4. 2018

Vaše šance v bance: Osobní bankéř

Práce v bance je obestírána tajemnou aurou, ve které se vznášejí svazky bankovek, šustí akcie v milionových hodnotách a v hlubokých podzemních trezorech zaměstnanci stavějí zdi ze zlatých cihel. Realita je přitom zcela jiná – převážná většina pracovníků banky za celou svoji kariéru přijde do kontaktu pouze se svými penězi a zlaté cihly znají jen z expozice ČNB. Chcete poznat, co vlastně dělají bankovní zaměstnanci, nebo se dokonce stát jedním z nich? V našem novém seriálu vám představíme, co vše práce na jednotlivých místech obnáší. Začínáme pozicí, se kterou se při návštěvě banky setkáte nejčastěji – osobním bankéřem.

Z pohledu klienta je práce osobního bankéře složena ze schůzek s klienty a příjemných diskuzí nad nabídkou produktů. Pokud byste se ale stali osobním bankéřem, bude vaše pracovní náplň podstatně širší. Co vše musíte na této pozici zvládnout?

Učit se, školit se, pamatovat si

Základem práce osobního bankéře jsou znalosti. Produktů, služeb, obchodních podmínek, souvisejících zákonů, zkrátka všeho, co klient potřebuje vědět. Protože mnozí klienti jsou u banky řadu let, musí bankéř znát nejen obchodní podmínky a produkty současné, ale i ty minulé, které ještě někteří klienti využívají. Nemalou část bankéřova času tak tvoří vzdělávání. A co když klient položí dotaz na téma, které již nespadá do bankéřových znalostí? Pro tyto případy musí bankéř znát vnitřní strukturu banky, aby přesně věděl, koho z kolegů se na daný problém může dotázat.

Komunikovat s chutí a rádi

Pokud je vaším vysněným povoláním strážce majáku, kde vás nebude nikdo obtěžovat, na práci osobního bankéře zapomeňte. Komunikace s klienty i kolegy tvoří u bankéře většinu jeho pracovní doby. Osobně, telefonicky, e-mailem, poštou. Bankéře zkrátka musí jednání s lidmi bavit.

Uvažovat jako obchodník

Osobní bankéř se umí ptát a dokáže zjistit, co jeho klient potřebuje. Ať už se jedná o vhodný nový produkt, nebo o úpravu nastavení současných služeb. Představte si třeba situaci, kdy klient na svém účtu dlouhodobě drží větší částku, aniž by tyto peníze využíval. Pak je na vás jako bankéři, abyste klientovi nabídli výhodnější uložení jeho financí. Například na spořicím účtu, kde získá vyšší úrok a přitom své peníze bude mít stále k dispozici. V mnoha případech totiž klient zná jen produkty, které aktuálně využívá. Je na bankéři, aby vybral a nabídl další možnosti, které mohou klientovi přinést vyšší profit. Pokud máte obchodního ducha, bude to pro práci na pozici osobního bankéře značnou výhodou. 

Argumentovat věcně, přesně a logicky

Od svého bankéře klient očekává jasná a srozumitelná vysvětlení. Musíte umět popsat svoji nabídku tak, aby byla věcně správná, ale přitom jí porozuměl i laik. Bude proto velkou výhodou, pokud nemáte problém s vyjadřováním a umíte jednu věc popsat více způsoby podle toho, s kým jednáte.

Pracovat samostatně

Ačkoli to zní jako fráze používaná v mnoha personálních inzerátech, na pozici osobního bankéře je samostatnost velmi důležitou vlastností. Při jednání s klientem jste sami a musíte se rozhodovat podle vlastního uvážení, rychle a bezchybně.

Vnímat a předávat podněty

Protože přicházíte do kontaktu s klienty, máte nejlepší přehled o tom, co je trápí, co by chtěli na službách banky změnit a jaké produkty by si přáli doplnit do nabídky. Informace ze schůzek proto předáváte svým kolegům, kteří produkty spravují. Jako osobní bankéř máte významný podíl na dalším zlepšování služeb a produktů.

Rozumět si s počítačem

Počítač je bankéřovým základním pracovním nástrojem. Očekává se proto, že uchazeč o místo nemá problémy s ovládáním PC a umí pracovat s Wordem a Excelem. Počítejte s tím, že v rámci zaškolení na pozici bankéře se budete učit řadu specializovaných bankovních programů a systémů. Pokud se počítačů nebojíte, určitě všechna školení zvládnete. Bude to ale znamenat řadu hodin věnovaných vzdělávání.

Mít praxi (nemusíte)

Vaše postavení ve výběrovém řízení bude lepší, pokud již máte praxi na stejné pozici, nebo alespoň v zaměstnání, kde jste jednali se zákazníky. Jestliže praxi nemáte, rozhodně neházejte flintu do žita, i vy máte šanci. Musíte ale podat o to lepší výkon při přijímacím pohovoru a přesvědčit nás, že jako osobní bankéř zvládnete samostatně jednat s klienty.

Chcete se stát osobním bankéřem/bankéřkou?

Byl z vás dobrý osobní bankéř nebo bankéřka? V Bance CREDITAS můžete zkusit své štěstí a začít nebo navázat na svoji dosavadní kariéru. K datu vydání tohoto článku banka nabízí pozice osobního bankéře na pobočkách v Plzni, Děčíně a Praze. Kompletní přehled volných míst v Bance CREDITAS najdete na stránce Kariéra.

S čím u vás banka počítá automaticky?

Pokud se hlásíte na místo osobního bankéře, banka od vás očekává:

 • Velmi dobrou znalost gramatiky a pravopisu. Se svými klienty bankéř nejen hovoří, ale také jim píše e-maily a průvodní dopisy k dokumentům. Nikdo vás nebude kritizovat, pokud občas zapomenete čárku ve větě, hrubé chyby ale v textech dělat nesmíte.
 • Společenské chování. Nemusíte být expertem na etiketu podle pánů Gutha-Jarkovského a Špačka, rozhodně se ale od vás čeká spisovná mluva a dodržování pravidel společenského chování. Osobní bankéř svému klientovi nesmí sdělit, že ten spořák je fakt krutopřísnej a úroky brutálně vyladěný. A to ani v případě, že se podobným způsobem vyjadřuje klient.
 • Trestní bezúhonnost. Pracujete s financemi, osobními údaji a důvěrou klientů, proto musí být váš trestní rejstřík bez jakéhokoli záznamu. V opačném případě jsou pro vás bohužel dveře banky uzavřené.

Jak se zaručeně nestát osobním bankéřem?

Chcete mít jistotu, že si vás banka na pozici osobního bankéře nevybere? Použijte na přijímacím pohovoru libovolný z následujících postupů.

 • Přijďte o 20 minut později se slovy: „Sorry, to se mi stává pořád.“
 • Oblékněte si svoji oblíbenou košili, kterou nosíte už 3 roky. A protože je oblíbená, ještě jste ji neprali.
 • Nechte si na obličej vytetovat Homera Simpsona, Jokera nebo jiný obrázek naznačující váš smysl pro humor.
 • Týden před pohovorem si nečistěte zuby, neholte se a s česáním to také nepřehánějte. Jste přece přírodní člověk, ne?
 • Při dotazu, zda se dokážete průběžně vzdělávat, odpovězte: „Já byl ve škole úplně mimo, ale umím perfektně opisovat.“
 • Vezměte na pohovor cvičeného tchoře a vysvětlete, že to je nový maskot pobočky, kam chcete nastoupit.
 • Zeptejte se, zda kávovar na pobočce umí vydávat kávu s rumem.
 • Na dotaz, co nejlépe ovládáte na PC, odpovězte: „Sekeru v Kingdom Come.“