15. 3. 2019

Vyberte zdarma celý svět

Vozíte si na zahraniční cesty nebo dovolené všechnu potřebnou hotovost z domova, abyste v cizině nemuseli platit za výběry z bankomatů? Ode dneška už nemusíte. S platebními kartami Banky CREDITAS nyní můžete vybírat zdarma kdekoli po celém světě. A navíc se skvělými kurzy.

S platností od 15. března 2019 banka ruší poplatky související s výběrem z bankomatů. Zcela zdarma tak nyní můžete vybírat z kteréhokoli přístroje v Česku i kdekoli ve světě. Současně banka zrušila také měsíční limit bezplatných výběrů, držitelé jejích platebních karet nyní mají zdarma všechny výběry bez ohledu na jejich počet.

Cestujte bez nadité peněženky

Co zrušení poplatků za výběr znamená v praxi? V prvé řadě konec návštěv směnáren před každou zahraniční cestou či dovolenou, zejména pokud jedete do ekonomicky vyspělých regionů. Pokud je v cíli vaší cesty dostatek bankomatů, nemusíte předem vybírat hotovost, nemusíte navštěvovat směnárnu a nemusíte cizí měnu vozit už z domova. Zbavíte se tak starostí o zabezpečení převážených peněz.

Jak výraznou úsporu přinášejí výběry zdarma? Poplatky za výběr z bankomatu v zahraničí se na českém trhu velmi výrazně liší. U většiny bank může mít klient tuto službu zdarma pouze k prémiovým účtům nebo až od výběru vyšší sumy peněz. U běžných účtů s vedením zdarma bez dalších podmínek bývá výběr v zahraničí zpoplatněný. Poplatky se obvykle pohybují od 25 do 125 korun, řada bank k nim přidává také podíl z vybírané částky (nejčastěji 0,5 %).

Ještě důležitější roli než poplatky má při výběru větších částek v cizí měně nabízený kurz. Ve nezávislé srovnávací analýze zahraničních výběrů s kartami českých bank se jasně ukázalo, jak výrazný vliv mají kurzy na výslednou cenu. Již u částek pohybujících se kolem 10 000 českých korun byly v důsledku odlišných kurzů mezi jednotlivými bankami rozdíly v řádu stokorun. Klienty Banky CREDITAS proto nepochybně potěší, že zrušení poplatku za výběry v zahraničí nebude mít žádný vliv na její mimořádně výhodné směnárenské kurzy. Běžným klientům banka i nadále nabízí valuty za cenu deviz, tedy v kurzech, které dlouhodobě patří na českém trhu mezi nejvýhodnější. Aktuální kurzovní lístek Banky CREDITAS najdete na jejím webu.

Neomezený počet výběrů

„Když jsme si ověřovali, co klienti u běžného účtu považují za důležité, možnost bezplatných výběrů ze všech bankomatů patřila mezi priority. Proto jsme zrušili dosavadní limit pěti bezplatných výběrů v měsíci a zavedli i bezplatné výběry v zahraničí. Vylepšení se týká jak běžného účtu CREDITAS, tak účtu Richee, kde jsme změny zavedli už od začátku března.“ říká Kamil Rataj, ředitel úseku provozu a IT banky CREDITAS. „Od této změny si slibujeme další zatraktivnění našich běžných účtů. Například u výběrů v zahraničí máme nyní díky nulovému poplatku a výborným kurzům nabídku na špičce českého trhu,“ dodává Kamil Rataj.

Zdánlivě drobná změna, která ruší měsíční limit bezplatných výběrů, potěší především klienty, kteří rádi vybírají jen tolik, kolik aktuálně potřebují. Vybrali jste si peníze a hned poté se ukázalo, že budete potřebovat další hotovost? V Bance CREDITAS nyní můžete vybírat zdarma tak často, jak sami potřebujete. Jednou měsíčně, jednou týdně, anebo třeba třikrát denně. Všechny výběry z kteréhokoli bankomatu jsou zdarma, bez ohledu na výši vybírané částky.

Bezplatné výběry s aplikací Richee

Už od 1. března jsou všechny výběry z bankomatů po celém světě zdarma také s Richee kartou, kterou Banka CREDITAS vydává ke stejnojmenné multibankovní aplikaci.  I Richee karta nabízí svým držitelům bezkonkurenční kurzy. Richee účet je navíc nejlépe úročeným běžným účtem na trhu s úrokem 1,5 % do 300 000 korun. Aktuálně lze prostřednictvím aplikace Richee ovládat účty u sedmi tuzemských bank: Banky CREDITAS, Fio banky, Equa bank, Air Bank, České spořitelny, MONETA Money Bank a ČSOB.

Richee je k dispozici pro mobilní telefony s operačními systémy iOS a Android. Nabízí přehled o celkovém zůstatku i zůstatcích na jednotlivých napojených účtech, umožňuje zadávání plateb ve většině napojených bank, automaticky kategorizuje transakce a generuje statistiky příjmů a výdajů. K platbám lze také přidat fotografie účtenek a vlastní poznámky. K dispozici je i funkce virtuálního účtu, kde si klient může evidovat vlastní data, například o hotovostních transakcích či o transakcích v bankách, které v Richeem zatím nelze přímo napojit. Richee funguje i v chytrých hodinkách Apple Watch a Android Wear.

Na dovolenou s kartou (raději se dvěma)

Novinky v nabídce Banky CREDITAS samozřejmě nic nemění na základních pravidlech, která byste měli dodržovat při používání platebních karet v zahraničí. Pokud dobře neovládáte cizí jazyky, naučte se základní anglické fráze, které bankomaty nejčastěji používají. Nezapomínejte na omezenou, leckdy velmi krátkou dobu, po kterou bankomaty vrací kartu. Na všech cestách u sebe mějte číslo linky, na níž lze vaši kartu zablokovat. Rychlá blokace ztracené nebo odcizené karty vám může ušetřit mnoho pozdějších starostí.

Na všechny delší zahraniční cesty je vhodné mít u sebe minimálně dvě platební karty, které nebudete mít uloženy na stejném místě. Pokud o jednu kartu přijdete (krádeží, zablokováním v bankomatu apod.), druhá vám zaručí nerušené pokračování cesty. Samozřejmě pro vás bude výhodou, pokud si karty zřídíte u banky, která za ně nepožaduje žádné jednorázové ani dlouhodobé poplatky.

Pozor na službu DCC

Při výběrech z bankomatu v zahraničí dejte pozor na DCC (Dynamic Currency Conversion). V jejím rámci vám bankomat nabídne přepočet výběru na jinou než místní měnu (např. na české koruny nebo na eura). Nabídka na první pohled vypadá velmi lákavě: na displeji ihned vidíte, kolik přesně vybíráte. Zejména u exotických měn, u kterých neznáte nebo si přesně nepamatujete aktuální kurz, se přepočet může zdát jako výhodné řešení.

Problém je ovšem skrytý právě ve vaší neznalosti nebo neochotě si přepočítat nabízený kurz. Ve většině případů totiž bankomat nabízí výrazně horší kurz, než jakým výběr v cizí měně smění vaše banka. Ve výsledku tak na DCC můžete prodělat nezanedbatelné částky, zejména pokud vybíráte větší sumu peněz. Doporučeným řešením proto je odmítnutí nabídky DCC a volba výběru v místní měně. Přepočet na české koruny provede až následně vaše banka.

Vyberte zdarma celý svět s Bankou CREDITAS

S čerstvou nabídkou Banky CREDITAS dostalo používání platební kartou zcela novou dimenzi. Při výběru z bankomatů se již nemusíte na nic ohlížet – vybíráte zdarma kdekoli, kdykoli, kolik chcete a kolikrát chcete. Dokážete si představit lepší dárek do blížící se turistické sezóny?

Banka CREDITAS

Banka CREDITAS

Banka CREDITAS působí na českém finančním trhu již 24 let. Zaměřuje se především na nadstandardní zhodnocení úspor pro retailové klienty, firmám a podnikatelům nabízí na míru šité úvěry a bezkonkurenční devizové konverze. V nezávislém ratingovém projektu Vstřícná banka, který hodnotil kvalitu služeb českých bankovních institucí za období od ledna 2019 do března 2020, obsadila Banka CREDITAS 1. místo jako nejlevnější česká banka.