8. 8. 2018

Zlati Grič: Oživené vinařství, které ve světě boduje

Vinařství Zlati Grič obhospodařuje ve slovinském Štýrsku téměř 80 hektarů vinic, provozuje architektonicky unikátní vinný sklep a věnuje se i dalším aktivitám. Na prosperitě vinařství má významný podíl Banka CREDITAS, která podpořila jeho akvizici a restrukturalizaci.

Do rukou české finanční skupiny RSBC přešlo vinařství počátkem roku 2016, kdy skupina za ne právě jednoduchých okolností dokončila akvizici. Vinařství totiž před lety přehnalo investice do vlastní infrastruktury a zadlužení následně „neutáhlo“. Do správy si jej tedy vzala financující slovinská Probanka a prodávala ho zahraničnímu investorovi v okamžiku, kdy téměř žádná z aktivit společnosti nebyla zisková a budoucnost byla značně nejistá. Kvůli tomu musela celou akvizici RSBC zaplatit pouze z vlastních prostředků, bez bankovního financování.

Další rok a půl probíhala transformace vinařství s hlavním cílem dostat jeho aktivity z provozních ztrát. K tomu bylo nutné naplnit produkční kapacitu vinného sklepa bez kompromisů v kvalitě vyráběných vín, obnovit důvěru dodavatelů i odběratelů a začít zlepšovat povědomí o vínech Zlati Grič mezi novými zákazníky a odbornou veřejností.

Všechny vytyčené mety se společným úsilím slovinského provozního týmu a investičního týmu RSBC podařilo dobýt, takže už první rok po akvizici byla společnost Zlati Grič mírně zisková. To bylo důležitým faktorem při jednání s Bankou CREDITAS, která na konci roku 2017 umožnila skupině RSBC přefinancovat významnou část kupní ceny bankovním úvěrem, a tím jí pomohla otevřít cestu k dalším akvizicím.

Vinařství Zlati Grič

Skvělé klima pro svěží vína

Vinařství Zlati Grič se rozkládá na malebných pahorcích severně od městečka Slovenske Konjice ve slovinském Štýrsku – nedaleko rakouských hranic a Mariboru, poblíž jednoho z hlavních silničních tahů na jih do Chorvatska. Poloha dále od moře a nadmořská výška od 300 m n. m. dělají ze Štýrska jednu z nejzajímavějších vinařských oblastí ve Slovinsku – mimořádně vysoký počet slunných dní společně s chladnějším klimatem jsou perfektní pro pěstování svěžích, lehce pitelných vín.

Obzvláště se zde daří odrůdě Sauvignon a burgundským odrůdám (bílý, šedý a modrý pinot, tedy po česku „rulandy“), velmi populární je i rýnský ryzlink. Tyto odrůdy tvoří jádro produkce Griče a vína z nich vyrobená dosahují i ve světovém srovnání mimořádných kvalit, o čemž svědčí konzistentně dobré výsledky na prestižních mezinárodních soutěžích v Paříži, Vídni i v USA.

Nejzajímavější vína s etiketou Zlati Grič však vznikají o několik kilometrů dále – v původních sklepích kartuziánského kláštera Žiče, jehož historie sahá do poloviny 12. století. Zde se tradiční metodou zrání v lahvi vyrábějí šumivá vína, slovinsky „peniny“ – bílé z odrůdy Beli Pinot a růžové z odrůdy Frankinja. Lahve leží ve sklepě v dřevěných stojanech a ručně se otáčejí, než se po minimálně dvou až třech letech odstřelí kaly a láhev se připraví k distribuci. Jak bílé, tak růžové šumivé víno následují filozofii vinařství – jsou velmi suchá a díky tomu perfektně pitelná a osvěžující. Pravidelně sbírají ocenění na velkých soutěžích – naposledy na slepé degustaci salonu sektů Glass of Bubbly v Londýně na podzim roku 2017, odkud si Penina Rose odvezla cenu za nejlepší víno pro první rande. Hlavní porotce zdůraznil význam tohoto ocenění, neboť víno z vinařské oblasti světu téměř neznámé nechalo za sebou i velká vína zvučných jmen z Champagne.

Zlati Grič - víno Konjičan

Architektura a turismus

Přestože skvělá vína jsou největším lákadlem Griče, vinařství se svým okolím nabízí řadu dalších důvodů, díky nimž stojí za pozornost jako turistická destinace – ať už pro samostatnou návštěvu, nebo jako zastávka při cestě k Jadranu.

Samotná budova vinařství je pozoruhodnou ukázkou kvalitní moderní architektury, která nenásilným způsobem spojuje užitný objekt s okolní krajinou. Budova totiž stojí v chráněné oblasti Škalce, kde platí velmi přísná pravidla pro nové nadzemní objekty. Vinný sklep s kompletním zázemím byl tedy vnořen do úbočí kopce tak, aby jen minimálně narušoval jeho reliéf. Zvenku jsou vidět jen malé části celého komplexu a zatravněná střecha, na niž přirozeně navazuje svah s vinnou révou. Vnitřek stavby je naopak překvapivě vzdušný a díky důmyslnému systému světelných tunelů i přirozeně prosvětlený. Budova vinařství posbírala několik architektonických ocenění a byla zařazena do publikace Galerie Jaroslava Fragnera mapující nejlepší spojení vinařství a architektury v regionu střední a jižní Evropy.

Zlati Grič - budova vinařství
Budova vinařství, nenásilně začleněná do okolní krajiny, posbírala mnoho architektonických cen.

Kromě návštěvy a degustace ve sklepě lze v areálu vinařství navštívit restauraci Gostilna Grič, patřící mezi nejvyhlášenější gastronomické podniky v regionu. Místní kuchyně umně spojuje tradiční slovinské suroviny a postupy s moderními kulinářskými trendy. Restaurace se nachází ve stylové budově na hřebeni kopce mezi vinicemi – od jara do podzimu si tak můžete užívat výhledy ze slunné terasy, jen několik metrů od posledních keřů révy.

Pokud zůstanete v restauraci až do noci, abyste ochutnali místní speciality a vína z hroznů, které vyrostly v nejbližším okolí, můžete přespat o kousek dál v jednom z apartmánů v několik set let staré budově na dalším z místních vrcholků a ráno se pak kochat pohledem z oken na sluncem zalité stráně s révou. Po snídani můžete vyrazit na golfové hřiště, které začíná přímo pod kopcem. Má sice jen devět jamek, ale zážitek ze hry mezi vinicemi je neopakovatelný. Místní golfisté navíc garantují, že technicky náročná hra ve zdejším členitém terénu je skvělou průpravou na nástrahy jakkoliv obtížného hřiště.

A pokud golfu neholdujete, můžete se projet mezi místními vinicemi na silničním či trekingovém kole nebo se vydat v sedle horského kola na single tracky v nedalekých lesích. V zimě lze zase vyrazit na lyže do nedalekého střediska Rogla s unikátním běžkařským polygonem. A chcete-li jen relaxovat, do termálního koupaliště Zreče je to autem deset minut.

Banka CREDITAS

Banka CREDITAS

Banka se silnými českými kořeny. Podporuje české firmy, výrobce a průmyslníky, a proto se stala finančním partnerem české investiční skupiny RSBC při její snaze znovu pozvednout tradiční slovinské vinařství Zlati Grič. Pro Banku CREDITAS je ctí, že může financovat aktivity firem a značek při jejich dalším rozvoji.